Surowce i paliwa

PGNiG: Kolejne złoże ropy naftowej w Norwegii

PGNiG, a konkretnie zależna od niego firma PGNiG Upstream Norway, wraz z partnerami biznesowymi zakończyła prace poszukiwawcze na obszarze określanym jako Egyptian Vulture (koncesja PL939) znajdującym się na Morzu Norweskim.
Foto: Adobestock

W ich następstwie odkryto złoże ropy o zasobach od 19 mln do 63 mln baryłek, czyli 2,1–7,1 mln ton (według szacunków norweskiej administracji naftowej). – Złoże na prospekcie Egyptian Vulture będzie stanowić cenne uzupełnienie naszego portfolio wydobywczego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W centrum strategii biznesowej PGNiG pozostaje gaz ziemny, jednak wydobycie ropy naftowej pozwala nam na dywersyfikację i optymalizację naszej działalności w tym regionie – mówi Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Polski koncern informuje, że pobrane w trakcie wierceń próbki i wykonane pomiary geofizyczne zostaną teraz poddane pogłębionej analizie. Celem tych dodatkowych prac jest ocena możliwości zagospodarowania złoża. Partnerzy koncesyjni nie wykluczają podłączenia go do już istniejącej infrastruktury sąsiednich złóż znajdujących się w eksploatacji. Dzięki temu możliwe byłoby istotne obniżenie kosztów ewentualnej eksploatacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.