Surowce i paliwa

Unimot sprzedał rekordową ilość paliw

Grupa osiąga w tym roku najwyższe w swojej historii przychody. Wzrosty odnotowuje praktycznie w każdym obszarze prowadzonej działalności. Mimo to kurs spada.

Robert Brzozowski, prezes Unimotu

Foto: materiały prasowe

W I półroczu Unimot zanotował 1 430,5 mln zł przychodów ze sprzedaży. Był to wynik aż o 69,6 proc. lepszy od osiągniętego w tym samym czasie 2016 r. Wolniej rosły jednak zyski. Czysty zarobek wyniósł 12,6 mln zł, co oznaczało zwyżkę o 16,7 proc.

Spółka przekonuje, że sam II kwartał również był dla niej udany. W tym czasie, licząc rok do roku, zarówno przychody, jak i czysty zarobek wzrosły o około 60 proc. To przede wszystkim rezultat osiągnięcia rekordowych wolumenów sprzedaży paliw płynnych. Do wzrostu sprzedaży przyczyniło się m.in. uruchomienie bezpośrednich dostaw paliw z nowej lokalizacji. Chodzi o niemiecką rafinerię Schwedt, co spotkało się z dużym zainteresowaniem klientów zlokalizowanych przy zachodniej granicy Polski. Zostały również zrealizowane pierwsze wewnątrzwspólnotowe dostawy, przy wykorzystaniu bazy w Dębogórzu, w woj. pomorskim, jako hubu paliwowego. Ponadto w tym okresie dział logistyki Unimotu operował największą liczbą wagonów w historii tj. 150 sztuk, realizując rekordowe przewozy paliw.

Spółka z sukcesem brała też udział w przetargach na zakup biopaliw, co przyczyniło się do zwiększenia przychodów w tym segmencie działalności. Unimot chwali się, że w obszarze LPG wrócił z sukcesem na rynek zbiorników grzewczych, co zaowocowało wzrostem liczby klientów i przychodów. Ponadto rozwijana była sprzedaż hurtowa LPG poprzez zwiększanie liczby terminali na terenie całej Polski.

Kolejny obszar intensywnego rozwoju to energia elektryczna i gaz ziemny. W II kwartale firma zakończyła budowę stacji regazyfikacji LNG w Białowieży. W tym czasie Unimot uruchomił trzy pierwsze stacje paliw pod marką Avia i podpisał umowy franczyzowe z kolejnymi czterema partnerami. Równolegle wprowadzono na rynek mobilną aplikację Tankuj24, służącą do porównywania cen paliw i zakupu paliwa on-line. Pod koniec czerwca partnerami programu Tankuj24 było 69 stacji paliw.

- Realizujemy konsekwentnie naszą strategię, opartą na rozwijaniu działalności w trzech segmentach: paliwa płynne, paliw gazowe i energia elektryczna. Dodatkowo, tworzenie franczyzowej sieci stacji paliw Avia oraz wzrost liczby użytkowników aplikacji Tankuj24 pozwala nam zdobywać nowych klientów i uzyskiwać efekt synergii - mówi cytowany w komunikacie prasowym Robert Brzozowski, prezes Unimotu. Dodaje, że oba projekty wymagają nakładów finansowych, co obecnie zwiększa koszty grupy. Docelowo mają się jednak przełożyć na dywersyfikację i wzrost przychodów.

Mimo rekordowych wyników wypracowanych przez Unimot, rynek zareagował wyprzedażą akcji spółki. Na otwarciu sesji handlowano nimi po zaledwie 35,11 zł, co oznaczało spadek kursu o 8,5 proc. Potem skala zniżek była już nieco mniejsza. To prawdopodobnie efekt obaw, że grupa w kolejnych miesiącach nie będzie już odnotowywała tak spektakularnych wzrostów. Co więcej w I półroczu zyski Unimotu rosły wolniej niż przychody.   

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.