Surowce i paliwa

Inwestorzy wyczekują decyzji

Tegoroczne lato może być gorące dla akcjonariuszy Orlenu i Lotosu, głównie za sprawą bliskiego rozstrzygnięcia sprawy fuzji obu grup. W PGNiG po wyroku arbitrażu jest już w miarę spokojnie.
123rf

Pierwsza połowa tego roku dla giełdowych koncernów z branży ropy, gazu i paliw nie była zbyt udana. Niskie ceny surowców, pandemia koronawirusa i jej następstwa oraz dość niski popyt co do zasady nie sprzyjały poprawie wyników. Najbliższe miesiące raczej nie przyniosą istotnej poprawy. Wyobraźnię giełdowych inwestorów będą za to rozpalać zdarzenia jednorazowe, co może doprowadzić również do istotnych zmian kursów akcji poszczególnych spółek.

Kluczowe będą zdarzenia jednorazowe

Chodzi zwłaszcza o planowane przejęcie Lotosu przez Orlen. Komisja Europejska do 22 lipca powinna zdecydować, na jakich zasadach do niego ewentualnie dojdzie. – W najbliższych dniach o postrzeganiu przez rynek Orlenu i Lotosu zdecydują zapewne informacje dotyczące warunków zaradczych, jakie postawi KE dla transakcji. Mimo że płocki koncern może być zmuszony pójść na liczne ustępstwa, to docelowo na planowanej transakcji nie musi stracić – mówi Michał Kozak, analityk Trigon DM.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.