Surowce i paliwa

Alumetal: Kryzys w motoryzacji głębszy niż oczekiwano

Kryzys w branży motoryzacyjnej, spotęgowany pandemią Covid-19, będzie miał większy negatywny wpływ na wyniki producenta aluminium z przetopu złomu, niż oczekiwano.
Foto: materiały prasowe

Zarząd Alumetalu zakłada spadek wolumenu sprzedaży i przychodów grupy w II kwartale o około 50 proc. oraz jeszcze bardziej znaczący spadek zysku netto i EBITDA rok do roku. Powodem są przedłużające się przestoje w europejskich zakładach koncernów samochodowych, będących głównymi odbiorcami Alumetalu, oraz restart produkcji na relatywnie niskim poziomie wśród klientów spółki. – Pierwotnie planowane restarty produkcji niektórych naszych klientów były już kilka razy przekładane. Obecny kryzys dla wielu naszych odbiorców okazał się poważniejszy, niż jeszcze do niedawna zakładali. Dlatego spodziewamy się, że II kwartał dla Alumetalu będzie najtrudniejszym okresem w całym 2020 r., a w kolejnych kwartałach powinna nastąpić powolna odbudowa wolumenu sprzedaży – uważa Agnieszka Drzyżdżyk, prezes Alumetalu.

W związku z niepewnością związaną ze skutkami kryzysu w branży motoryzacyjnej podjęte zostały działania wzmacniające płynność finansową grupy. Zarząd już w marcu zawiesił wypłatę dywidendy i postanowił o pozostawieniu całego ubiegłorocznego zysku w spółce. Równocześnie zdecydowano o przesunięciu niektórych mniejszych projektów inwestycyjnych na 2021 rok. – Wprowadziliśmy szeroko zakrojone oszczędności w grupie, jak renegocjacja umów stałych, rezygnacja z ponoszenia części zabudżetowanych kosztów oraz redukcję zatrudnienia o ok. 5 proc. – wylicza prezes. Jej zdaniem solidny bilans, niskie zadłużenie i niższe na tle konkurencji koszty stałe sprawiają, że płynność finansowa Alumetalu w krótkim terminie nie jest zagrożona.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.