Recenzje

Trudna sztuka efektywnych zakupów

Wiele firm i agencji rządowych nie przykłada specjalnej wagi do dostawców, uznając swoje zadanie za zakończone w momencie podpisania kontraktu.
Foto: materiały prasowe

Tymczasem, jak wskazuje Peter Smith, jest to dopiero początek współpracy, dzięki której można uniknąć znaczących strat. Autor wiele miejsca poświęca przykładom marnotrawstwa pieniędzy, często publicznych, którego dałoby się łatwo uniknąć, gdyby zleceniodawcy zastosowali się do kilku podstawowych zasad. Spośród dziesięciu, które przedstawia Smith, najważniejsze zdają się być dwie.

Pierwsza dotyczy dokładnej definicji tego, co chce się nabyć. Dzięki sprecyzowaniu naszych oczekiwań względem produktu oraz tego, jaką rolę ma spełniać w dążeniu spółki do określonego celu, można uniknąć zakupu usługi lub produktu, który okaże się bezużyteczny. Dodatkowo taka specyfikacja znacząco zawęża liczbę dostawców, które są w stanie spełnić te oczekiwania.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.