Recenzje

Przewodnik po nowej rzeczywistości

Śmiało można powiedzieć, że pandemia Covid-19 zaskoczyła każdego. Wiele szpitali zmieniło charakter działania, społeczeństwo zaczęło bardziej dbać o zdrowie i nosić maseczki, praca większości ludzi przeniosła się do domu. Równie poważne zmiany zaszły w gospodarce, gdzie – jak twierdzi Scott Galloway – koronawirus znacznie przyspieszył trendy, które wcześniej dopiero zaczynały się przebijać.

Scott Galloway Post Corona MT Biznes Warszawa 2021

Foto: materiały prasowe

W książce „Post Corona" wykładowca New York University pokazuje nie tylko, kto na pandemii najwięcej zarobił bądź stracił. Jest to swego rodzaju przewodnik po nowym świecie, gdy koronawirus będzie przeszłością. Świecie, w którym Amazon zyska tak dużą przewagę w rozwoju i wkraczaniu na nowe pola gospodarki, że będzie nie do zatrzymania. Świecie, w którym Google czy Facebook dalej będą traktowały swoich użytkowników jako aktywa, z których można wyssać wszelkie możliwe informacje i przekazać je reklamodawcom. Wreszcie świecie, w którym ich działania nie podlegają regulacjom, a z powodu pandemii coraz mniej liczna grupa patrzy im na ręce.

Autor, świadomy zachodzących zmian oraz modeli biznesowych, które sprawdzają się w pandemii, szczególnie tych wprowadzanych przez Ubera czy Airbnb, podkreśla, jak dużą szkodę czynią społeczeństwu. Brak obowiązku formalnego zatrudniania pracowników, a co za tym idzie – wypłacania pensji czy świadczeń zdrowotnych, oraz zerowe koszty utrzymania pojazdów i mieszkań – tym wszystkim praktykom Galloway wyraźnie się sprzeciwia. Zauważa jednak, że firmy te funkcjonują bez przeszkód, w teorii nie łamiąc prawa. Dzięki temu są w stanie znacząco odskoczyć reszcie rynku. Trudno się więc dziwić inwestorom, którzy kupują ich akcje – są po prostu najlepsi.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.