Przemysł

Analitycy wieszczą spadek formy spółek przemysłowych

W ocenie analityków DM mBanku giełdowi reprezentanci sektora mogą rozczarować inwestorów wynikami za II kwartał.
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

- Nadchodzący sezon wyników finansowych naszym zdaniem może negatywnie przekładać się na sentyment do spółek z sektora przemysłu. W II kwartale 2019 r. proporcja spółek podających słabsze rok do roku wyniki wzrośnie do 56 proc. (najsłabiej odkąd prowadzimy statystyki). Lepsze wyniki zaraportuje jedynie 31 proc. spółek – najniżej od II kwartału 2017r. - szacują eksperci biura. Największych pozytywnych zaskoczeń oczekują w przypadku Famuru i Pozbudu. Negatywnie mogą zaskoczyć Alumetal i Boryszew.

W związku z oczekiwanymi słabymi wynikami II kwartale w spółkach przemysłowych, utrzymujących się niskich odczytach wskaźników PMI w Europie i zaskakująco niski odczyt produkcji przemysłowej w czerwcu br., obniżyli pozycjonowanie sektora do niedoważaj.

Wśród najpłynniejszych spółek przemysłowych analitycy DM mBanku najbardziej przekonani są do inwestycji w akcje: Famuru (wyraźny wzrost wyników rok do roku w II i III kwartale 2019r.) i Kernela (wyraźny wzrost wyników w sezonie 2018/2019, odbicie cen kukurydzy w USA). Wśród mniejszych spółek, ze względu na wysoką dynamikę poprawy wyników, polecają Pozbud i TIM.

Sceptycznie podchodzą do inwestycji w Pfleiderer z uwagi na dalsze spadki cen płyty drewnopochodnej w Niemczech. - Wciąż istnieje duże ryzyko naruszenia kowenantów bankowych w kolejnych kwartałach jeśli na rynku nie odbije się koniunktura. Warto naszym zdaniem wziąć udział w ogłoszonym wezwaniu na akcje spółki - uważają.

Negatywnie są też nastawieni do Boryszewa z uwagi na ryzyko złamania kowenantów bankowych w II kwartale, oczekiwane słabsze wyniki tego okresu oraz ryzyko wpływu nowych regulacji EURO 6Temp na sprzedaż segmentu motoryzacji. - Unikalibyśmy akcji Alumetalu (dynamika spadku wyników w II kwartale br. pogłębi się, spółka może zapowiedzieć głębszą erozję wyników w II kwartale) oraz Impexmetalu (słabe FCF w trzech kolejnych latach, spadek wyników w 2019 roku z uwagi na wzrost kosztów).

Powiązane artykuły