Przemysł

Ostrożny optymizm

Krajowa branża tworzyw sztucznych zanotowała w ubiegłym roku 3-proc. wzrost popytu na wytwarzane produkty – wynika z szacunków Fundacji PlasticsEurope Polska.
Foto: Adobestock

Tym samym zapotrzebowanie sięgnęło ok. 3,7 mln ton. To dobry wynik, zważywszy, że na świecie i w Europie odnotowano istotne spadki, co było następstwem rozprzestrzeniania się koronawirusa i licznych obostrzeń wprowadzonych w poszczególnych krajach. Na popyt w Polsce ten czynnik też miał wpływ, ale u nas spowodował jednie wyhamowanie tendencji wzrostowej. „Branża tworzyw sztucznych, której intensywny rozwój obserwujemy w Polsce od kilkunastu lat, dość dobrze poradziła sobie z wyzwaniami minionego roku. Cieszymy się, że nie spełniły się ubiegłoroczne obawy co do prognozowanych spadków" – mówi Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska.

W naszym kraju najwięcej tworzyw, bo 33,6 proc., było w 2020 r. wykorzystane do produkcji opakowań. Udział w tym miały m.in. giełdowe spółki: Erg, KGL, Plast-Box i Suwary. Istotne ilości tworzyw wykorzystywano też w budownictwie (25,1 proc.) i motoryzacji (8,1 proc.).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.