Pracownicze plany kapitałowe PPK

PPK? Nie, dziękuję

Pierwsze szacunki firm oferujących PPK zakładały, że w tych programach emerytalnych zamierza pozostać średnio między 30 a 40 proc. pracowników. Okazuje się jednak, że partycypacja może być istotnie niższa – zapis do PPK był automatyczny i dopiero teraz wielu pracowników składa rezygnację.
Foto: Adobestock

Największe obecnie podmioty na rynku pracowniczych planów kapitałowych, czyli PKO TFI oraz grupa PZU, jak na razie nie podały jeszcze danych na temat tego, jaka część pracowników ich klientów zdecydowała się pozostać w ramach programu. Obie te instytucje podpisały umowy z blisko 65 proc. firm, które były zobligowane do uruchomienia PPK w I etapie. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który jest odpowiedzialny za opracowanie i wdrożenie PPK, zapowiedział, że podsumuje I etap w połowie grudnia. Kilka tygodni temu Borys oceniał, że średnia będzie kształtować się między 40 a 50 proc. Z początkowych deklaracji firm oferujących PPK wynikało, że będzie to raczej między 30 a 40 proc. Teraz wychodzi na to, że partycypacja, w zależności od instytucji prowadzącej, będzie oscylować raczej w okolicach 30 proc. Dlaczego? Zapis był automatyczny i teraz część pracowników, szczególnie tych zarabiających najmniej, rezygnuje z PPK po tym, jak zorientowała się, że dostaje niższe pensje – tłumaczą przedstawiciele instytucji prowadzących.

– Rzeczywiście jest tak, że wpływają rezygnacje od osób, które wcześniej nie złożyły deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK i zostały zapisane automatycznie. Nie jest to w naszym przypadku masowa skala, ale też nie są to przypadki jednostkowe – komentuje Jarosław Skorulski, prezes BNP Paribas TFI. Jak dodaje, z uwagi na automatyczny zapis do PPK takich sytuacji nie da się uniknąć. – Gdyby pracownicy zapisywali się świadomie, to oczywiście takich przypadków byłoby znacznie mniej. Chociaż uważam, że z punktu widzenia korzyści pracownika lepszy jest zapis automatyczny – zauważa Skorulski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.