REKLAMA
REKLAMA

Pracownicze plany kapitałowe PPK

Skarbiec nie powalczy opłatami

Na portalu mojeppk.pl pojawiają się oferty kolejnych instytucji, które będą oferować pracownicze plany kapitałowe. Do listy, która obecnie liczy 17 podmiotów, dołączył Skarbiec TFI.
Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

„Produkty emerytalne od zawsze stanowiły ważną linię produktów w Skarbiec TFI, dlatego zaangażowanie się w PPK było dla nas naturalną decyzją" – przekonuje Skarbiec. PPK to produkt niskokosztowy (opłata stała za zarządzanie może sięgać maksymalnie 0,5 proc. od aktywów rocznie oraz 0,1 proc. za wynik), jednak mimo to na rynku wywiązała się wojna cenowa. Wiele instytucji zapowiedziało np., że w początkowym okresie (np. przez sześć miesięcy bądź przez rok) w ogóle nie będzie pobierać opłat za zarządzanie. Warto jednak pamiętać, że jest to dość skromna korzyść dla uczestników, bowiem początkowo aktywa w funduszach PPK będą oczywiście niewielkie.

Większość instytucji, które mają zamiar oferować PPK, zdecydowała się jednak na obniżenie opłat stałych za zarządzanie oraz dodatkowo na zróżnicowanie wysokości opłat od stopnia ryzyka funduszu – im mniej ryzykowne, tym niższe są opłaty. W przypadku tych najbardziej bezpiecznych opłaty mogą wynosić nawet poniżej 0,3 proc. Jednak wszystkie fundusze Skarbca, działające w ramach PPK, będą pobierać maksymalną opłatę stałą, czyli 0,5 proc.

– Nie do końca rozumiem dyskusję na temat opłat w funduszach tworzonych pod PPK. O wiele istotniejsze są wszak wyniki tychże funduszy – mówił niedawno Krzysztof Stupnicki, członek zarządu i dyrektor inwestycyjny Skarbca.

Lada moment na portalu PPK pojawi się również oferta BNP Paribas TFI, które zarejestrowało już odpowiednie fundusze. Jak zapowiedział w rozmowie z „Parkietem" prezes Jarosław Skorulski, opłaty za zarządzanie będą zróżnicowane w zależności od ryzyka i wynosić będą od 0,32 do 0,48 proc. W początkowym okresie TFI nie będzie pobierać opłat za zarządzanie. – Chociaż uważam, że nie są to najistotniejsze parametry z punktu widzenia uczestnika. W gonitwie o zaoferowanie najtańszego produktu chyba nieco zapomniano o zarządzaniu. Różnice w wynikach funduszy w ramach tej samej grupy porównawczej w dłuższym okresie są rzędu przynajmniej kilku, a często kilkunastu punktów procentowych. Zatem dużo ważniejsza będzie jakość zarządzania niż opłata mniejsza o 0,05 czy nawet 0,1 proc. – komentował Skorulski.

PFR liczy, że PPK będzie prowadzić 20 firm.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA