Łukasz Wardyn CMC Markets
USD/PLN
Przy braku ucieczki od ryzyka spadające stopy procentowe w USA i brak ich zmian w Polsce to scenariusz korzystny dla złotego.
Wejście: 3,745. Cel: 3,63. Stop loss: 3,79.
złoto
Łukasz Wardyn CMC Markets
USD/PLN
Przy braku ucieczki od ryzyka spadające stopy procentowe w USA i brak ich zmian w Polsce to scenariusz korzystny dla złotego.
Wejście: 3,745. Cel: 3,63. Stop loss: 3,79.
złoto
Po wybiciu z trendu horyzontalnego wiele sprzyja cenom złota. Spekulanci wynieśli jednak cenę za wysoko i za szybko. Po schłodzeniu nastrojów złoto może powrócić do wzrostu.
Wejście: 1363 dol. za uncję. Cel: 1438. Stop loss: 1308.
SMI
Jeden z najlepiej prezentujących się europejskich indeksów. Pomimo zamieszania z brakiem porozumienia Szwajcarii z UE ostatnia sesja czerwca była wzrostowa. Korekty mogą być okazją do kupna. Wejście: 9750. Cel: 10400. Stop loss: 9457.
Marcin Kiepas analityk Tickmill
GBP/PLN
Wyprzedanie i bliskość minimów z grudnia i stycznia wspieranych przez dołek z sierpnia powinny nie tylko wyhamować spadki, ale dać początek impulsowi wzrostowemu, który po bezprecedensowej serii ośmiu kolejnych spadkowych tygodni po prostu się należy.
miedź
Spadki zostały powstrzymane przez silną strefę wsparcia, opartą na minimach ze stycznia i sierpnia. Obecnie nie ma argumentów do jej przełamania. To zwiększa szanse na dalsze powolne przejmowanie kontroli przez popyt i wzrost w kierunku 6500–6600 USD/t w przyszłości.
All Ordinaries
Perspektywa cięcia stóp procentowych w Australii, a globalnie w USA i prawdopodobnie w Europie, powinna dalej wspierać wzrost cen akcji na tamtejszej giełdzie, windując notowania indeksu w kierunku historycznych rekordów z 2007 r.
Michał Krajczewski BM BGŻ BNP Paribas
AUD/CAD
Para AUD/CAD odbiła się w czerwcu od ubiegłorocznego minimum przy poziomie 0,91, co w połączeniu z pozytywną dywergencją pomiędzy kwotowaniami a RSI może być sygnałem do zmiany trendu na wzrostowy.
Cel: 0,94. Stop loss: 0,90.
złoto
Po mocnym wybiciu w czerwcu surowiec jest mocno wykupiony (RSI na najwyższym poziomie od kilku lat), a statystyki wskazują na możliwość wystąpienia korekty po wybiciu kilkuletniego maksimum notowań. Liczymy na powrót do 1350 USD za uncję. Stop loss: 1460.
Euro Stoxx Banks
Notowania europejskich banków były w ostatnich miesiącach pod niekorzystną presją. Indeks znalazł się jednak przy swoich kilkuletnich minimach, dlatego liczymy na wzrostową korektę. Wejście: 88. Cel: 100. Stop loss: 82.
Kamil Maliszewski DM mBanku
GBP/USD
Ostatni miesiąc to stabilizacja kursu funta. Zakładamy, że nowy rząd, który zastąpi gabinet Theresy May, będzie musiał się zmierzyć ze starymi problemami, jednak nadal będzie się starał uniknąć twardego brexitu. Dodatkowo pomóc może słabość amerykańskiego dolara. Cel: 1,30.
złoto
Napędzane oczekiwaniami luzowania polityki monetarnej przez Fed i EBC oraz gwałtownym spadkiem rentowności obligacji dotarło do sześcioletnich maksimów. Nie spodziewając się po Fedzie zbyt gołębiej wolty, wykorzystujemy sytuację do grania na krótko. Cel: 1360 USD/uncję.
DAX
Czerwiec okazał się dobrym miesiącem dla giełd, które jednak cały czas pozostają w ramach konsolidacji z ostatnich kwartałów. Oczekujemy, że tak będzie nadal, a porozumienie handlowe Chiny–USA nie nadejdzie zbyt szybko. Cel: 12000.
Marcin Sulewski Santander Bank Polska
EUR/JPY
Jeśli dobry nastrój po szczycie G20 utrzyma się, to jen mógłby dalej tracić. Kurs przebił czerwcowy szczyt, a obserwowane od miesiąca odbicie jest największe w trwającym od połowy kwietnia ruchu spadkowym.
Stop loss: 120,50.
platyna
Podtrzymuję typ sprzed miesiąca. Lokalne dołki z grudnia 2018 r. i lutego, maja, czerwca tego roku wydają się być dobrym wsparciem dla kontynuacji wzrostu.
Stop loss: 780 dol. za uncję.
FTSE100
Brytyjski indeks wygląda bardzo dobrze na tle swoich rozwiniętych europejskich odpowiedników. Właśnie zakończył trwającą od połowy czerwca konsolidację, dając sygnał do dalszego wzrostu.
Stop loss: 7340.
Marek Rogalski DM BOŚ
EUR/CHF
Spadek ryzyka geopolitycznego może zachęcać inwestorów do sprzedaży franków. Wspomniany trend na parze EUR/CHF może przyspieszyć w przypadku powrotu ponad opór 1,1180.
Stop loss: 1,095.
platyna
Nieco zapomniany kruszec ma szanse podłączyć się pod pozytywny trend zainicjowany w czerwcu przez złoto. Zwłaszcza że sytuacja techniczna sprzyja takiemu rozegraniu.
Stop loss: 767,00 dol. za uncję.
Euro Stoxx Bank
Indeks nie stracił mocno w czerwcu, mimo że teoretycznie perspektywy dla banków uległy pogorszeniu (ryzyka płynące z polityki EBC). To może implikować potencjalne odbicie, zwłaszcza że na dziennym wykresie rysuje się formacja spodka. Stop loss: 81.
Przemysław Kwiecień dział analiz XTB
GBP/PLN
Trudno oczekiwać, aby sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii w najbliższym czasie się wyjaśniła, ale wydaje się, że wiele obaw jest już w kursie funta. Na parach z GBP pojawiają się sygnały zakupu, być może zatem czeka nas choćby korekcyjny wzrost. Cel: 4,89.
srebro
W globalnej polityce pieniężnej mamy ostry gołębi zwrot, a to wiatr w żagle dla metali szlachetnych. Nawet jeśli odwilż między Chinami a USA będzie przejściowa, to powinna wesprzeć nastawienie do metali przemysłowych. To szansa dla srebra i platyny.
Cel: 16,8 USD/uncję.
DAX
Obecna hossa przypomina nieco tę z 2007 r., kiedy indeksy rosły na fali oczekiwań na luzowanie pieniężne mimo ewidentnych oznak spowolnienia gospodarczego. Jeśli zwyżki się przedłużą, sprzedający znów mogą dojść do głosu. Wejście: 12750 pkt.
Bartosz Sawicki TMS Brokers
AUD/USD
Na tle niskiej zmienności waluty antypodów mają za sobą spektakularną falę umocnienia. Podbicie AUD/USD nie koresponduje jednak ze słabymi fundamentami gospodarki Australii i zapewne będzie przez inwestorów wykorzystane do odnawiania krótkiej ekspozycji.
gaz ziemny
Chłodna wiosna w USA sprzyjała szybkiej odbudowie zapasów po sezonie grzewczym, ale są one wciąż niskie na tle historycznym. Pozycja spekulacyjna jest skrajnie niska, co będzie sprzyjać szybkiemu wzrostowi w razie zrealizowania się prognoz zakładających falę upałów.
Bovespa
Spadek rentowności amerykańskich obligacji to tradycyjnie woda na młyn rynków wschodzących. Brazylię cechuje jednak wiele nierównowag i bardzo wyśrubowane wyceny, co tradycyjnie zagraża głęboką korektą.
Kamil Jaros Admiral Markets
AUD/JPY
Dolar australijski nie grzeszył ostatnio mocą względem japońskiego jena. Korekta z końcówki czerwca może się jeszcze powiększyć. Szczególnie gdyby zrealizowały się plotki o umowie między USA a Chinami, która pomogłaby dolarowi. Wejście: 75. Stop loss: 74,3. Cel: 76,1.
ropa WTI
W czerwcu ropa odreagowywała wcześniejszą przecenę. Skala ruchu jest wystarczająco duża, by uznać, że można wrócić do gry na spadek, ale za mała, by taką grę uniemożliwić. Obowiązuje założenie o wznowieniu wcześniejszego trendu. Stop loss: 64. Cel: 49 USD za baryłkę.
DAX
Majowa korekta indeksów akcji zakończyła się relatywnie wysoko. Wznowienie wzrostu skłania do powrotu do gry na długo. Wejście będzie ostrożne, z relatywnie ciasnym stopem względem potencjału ruchu. Wejście: 12110. Stop loss: 11970. Cel: 13000.
Eksperci typujący skład portfeli foreksowych wierzą, że w lipcu dobre nastroje rynkowe zostaną podtrzymane. To ma pomóc m.in. indeksom warszawskiej giełdy wyjść na nowe szczyty.
Indeks dużych spółek wchodzi w lipiec z najwyższym w tym roku zamknięciem. Do gry wróciły banki, ale przed nimi poważny test.
W czerwcu lepiej być ostrożnym z kryptowalutami. Przecena może dotknąć amerykańskiego dolara. Szanse na wzrosty mają metale szlachetne, poza platyną – takie prognozy stawiają eksperci typujący skład portfeli foreksowych „Parkietu”.
Bitcoin, ethereum, solana, ripple – analitycy w maju stawiają przede wszystkim na aktywa niezwiązane z tradycyjnym rynkiem finansowym. W centrum uwagi pozostają też metale szlachetne, ale optymizm wobec nich nieco osłabł.
Eksperci typujący skład portfeli foreksowych postawili w kwietniu m.in. na kryptowaluty, słabość złotego, wzrosty cen metali szlachetnych czy też odbicie w górę indeksów na Wall Street. Droga do realizacji tych scenariuszy nieco się jednak skomplikowała.
Polskie aktywa, w tym m.in. złoty i akcje notowane na GPW, powinny doświadczyć w tym miesiącu korekty spadkowej – spodziewają się analitycy. Wciąż zaś dużym optymizmem wykazują się oni w stosunku do metali szlachetnych.