Portfel fundamentalny

Trwa polowanie typujących na przecenione spółki

Niepewność związana z rozwojem kolejnej fali pandemii zabrała portfelom część wypracowanych zysków, ale równocześnie sprawiła, że na rynku pojawiły się ciekawe okazje.
Foto: Adobestock

W minionym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych musiały stawić czoła solidnej korekcie, która nieoczekiwanie zawitała na warszawską giełdę. Wyprzedaż, której poddała się większość spółek, zachęciła ekspertów do poszukiwań nowych okazji wśród przecenionych firm.

Polowanie na okazje

Foto: GG Parkiet

Efektem listopadowej korekty są istotne roszady w składach portfeli. O ile w poprzednich miesiącach eksperci chętnie typowali średnie i małe firmy, o tyle teraz właśnie w papierach największych spółek pokładają nadzieje na odrobienie listopadowych strat. Po solidnej wyprzedaży z minionego miesiąca wyceny rynkowe większości potentatów z indeksu WIG20 okazały się na tyle przekonujące, że nasi eksperci dostrzegli w nich kandydatów do odbicia, na których warto postawić w tym miesiącu.

W efekcie w portfelach ekspertów przygotowanych na grudzień zrobiło się takie zagęszczenie spółek z indeksu WIG20, jakiego w tym roku jeszcze nie było. Największym zainteresowaniem cieszyły się walory banków, których wyceny dodatkowo uatrakcyjniła listopadowa korekta. Pozytywne nastawienie do tego sektora ma związek z oczekiwaniami na kolejne podwyżek stóp procentowych, co dobrze wróży ich przyszłym zyskom. Najchętniej typowanym bankiem jest Pekao, dla którego znalazło się miejsce aż w czterech portfelach (w dwóch występuje jako nowy typ). Na celowniku typujących znalazły się także papiery PKO BP i Alior Banku (reprezentuje indeks mWIG40), które dołączyły do obecnych już w wybranych portfelach Santandera i ING Banku Śląskiego (z mWIG40).

Do grona grudniowych faworytów trafili również potentaci z branży wydobywczej, jak KGHM czy spółki węglowe, za którymi wciąż przemawiają wysokie ceny surowców. W przypadku miedziowego giganta rosną oczekiwania, że w warunkach wysokiej inflacji zwyżki cen miedzi będą kontynuowane. Z kolei za wyborem JSW i Bogdanki ( mwig40) przemawiają utrzymujące się wysokie ceny węgla, które będą miały przełożenie na ich przyszłe wyniki.

Eksperci nie zrezygnowali całkowicie z poszukiwania okazji na szerokim rynku akcji, wychodząc z założenia, że tylko odpowiednia selekcja może przynieść pozytywne wyniki. Nadzieją ekspertów w tym segmencie jest Ciech, który pojawił się w dwóch portfelach. Typujących przekonały diametralna poprawa nastrojów na rynku sody oraz dobrze zapowiadające się kontrakty na przyszły rok.

W kresu zainteresowań typujących pozostały spółki związane z szybko rozwijającym się rynkiem e-commerce, które mają w portfelach coraz większą reprezentację. W tym miesiącu na celowniku znalazły się Tim, CCC i Esotiq. Eksperci argumentują, że postawienie na sprzedaż online powinno przynosić im coraz większe profity.

Do łask wrócili producenci gier, których notowania przez większą część tego roku rozczarowywały. Perspektywa kolejnej fali pandemii zmieniła jednak podejście typujących, którzy liczą, że na niepewnym i zmiennym rynku ich walory mogą sobie lepiej poradzić, mając stabilizujący wpływ na wyniki portfeli. Wśród typowanych przedstawicieli branży gamingowej znaleźli się zarówno tacy potentaci jak CD Projekt czy Ten Square Games, jak i mniejsze podmioty typu CI Games czy BoomBit.

Listopadowe tąpnięcie

Foto: GG Parkiet

Biorąc pod uwagę zasięg spadków głównych indeksów (WIG zanurkował o prawie 8 proc.), listopad był najsłabszym miesiącem w tegorocznej rywalizacji portfeli. Wyraźne pogorszenie nastrojów sprawiło, że przecena nie oszczędziła żadnego z głównych segmentów naszego rynku. Wszystkie portfele, których skład tworzyły wytypowane przez ekspertów przed miesiącem spółki, znalazły się pod kreską. Jedynym pocieszeniem jest to, że w większości przypadków straty były mniej dotkliwe niż spadek indeksu WIG. Uśredniona listopadowa stopa zwrotu wszystkich portfeli znalazła się 7 proc. pod kreską.

Najbardziej odporny na rynkowe zawirowania okazał się portfel analityków Haitong Banku, który w minionym miesiącu stracił tylko 3,8 proc. Natomiast najmniej powodów do zadowolenia po listopadowej korekcie mają eksperci BM PNP Paribas, notując stratę wynoszącą ponad 11 proc.

Wyniki listopadowych typowań negatywnie odbiły się na stopach zwrotu liczonych od początku roku, zabierając część zysków portfeli. Mimo to dokonania większości ekspertów prezentują się imponująco, jeśli weźmiemy pod uwagę stopy zwrotu wypracowane od początku 2021 roku.

Po 11 miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem z inwestycji mogą się pochwalić wszyscy uczestnicy. Na pozycji lidera utrzymali się analitycy Millennium DM – od początku stycznia ich stopa zwrotu to ponad 80 proc. Wyprzedzają ekspertów DM BDM, których tegoroczne inwestycje przełożyły się na 71,6 proc. zysku. Na trzeciej pozycji uplasowali się analitycy z Noble Securities, których portfel jest prawie 35 proc. na plusie.

Łącznie od początku stycznia tego roku fundamentalne portfele mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu wynoszącą ponad 36 proc. To wynik aż o ponad 17 pkt proc. lepszy od wskaźnika WIG, który w tym samym czasie zwyżkował nieco ponad 18,9 proc.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy. JIM

 

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Cognor, Enea, Mabion, Stalprodukt | Zmiana struktury portfela.

- Polwax | Wyniki za III kwartał br. wypadły poniżej naszych oczekiwań.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Bogdanka | Kurs akcji oddał większość wrześniowych wzrostów. Tymczasem zapotrzebowanie na węgiel kamienny utrzymuje się wciąż na ponadprzeciętnych poziomach, ceny w portach ARA notują dwukrotny wzrost r./r., a Polska jest istotnym eksporterem energii. Z uwagi na roczną kontraktację efekt cenowy będzie widoczny w spółce dopiero w 2022 r., co oznacza, że najlepsze dopiero przed nią.

- BoomBit | Liczymy na dobre wyniki sprzedaży w IV kwartale.

- CI Games | Liczymy na pozytywne rozstrzygnięcie przeglądu opcji strategicznych.

- Stalprofil | Korekta cenowa na rynku profili była relatywnie niewielka i obecnie jest obserwowana ponownie tendencja wzrostowa, co dobrze wróży wynikom za IV kwartał. Duży backlog w Izostalu. Bardzo atrakcyjna wycena z EV/EBITDA <2,0x.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Eurocash | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Comarch | Za spółką przemawiają atrakcyjna wycena i większy rok do roku portfel zleceń.

BM BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- AB, Develia, Wielton | Zamiana na atrakcyjniejsze spółki.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Ciech | Pozytywne perspektywy segmentu sody w najbliższych kwartałach.

- Kernel | Dobre wyniki za III kwartał wraz z oczekiwaniami dalszej poprawy w kolejnych okresach powinny wspierać poprawę niskiej wyceny po wygaśnięciu obaw o sytuację geopolityczną (konflikt Rosja–Ukraina).

- Shoper | Wykorzystujemy ostatnią korektę kursu do zaangażowania w podmiot o atrakcyjnych perspektywach wzrostu w długim terminie.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Asbis, BOŚ, Benefit Systems, Oponeo.pl | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym pod względem wyceny spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alior Bank | Nadal stawiamy na banki, a ten jest jednym z najtańszych w sektorze.

- Auto Partner, Inter Cars | Świetne wyniki, w dodatku problemy z dostępnością nowych samochodów wstrzymują sprzedaż starszych i zachęcają do odwiedzania warsztatów samochodowych.

- Ciech | Diametralna poprawa nastrojów na rynku sody i dobrze zapowiadające się kontrakty na przyszły rok.

- Esotiq | Wyraźna poprawa wyników, dynamiczne wzrosty zwłaszcza w e-commerce i do tego wciąż atrakcyjnie wyceniana.

- Tim | Spółka na fali rosnącego e-commerce, świetne wyniki za III kwartał, mimo wzrostu kursu wciąż atrakcyjnie wyceniana.

DM Banku BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- GPW, Polimex-Mostostal, Protektor, PZ Cormay, XTB | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- KGHM | Możliwe zwyżki surowców w warunkach wysokiej inflacji.

- Pekao, PKO BP | Oczekiwane podwyżki stóp procentowych motorem dalszych wzrostów zysków w sektorze bankowym.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Ailleron, AmRest, Krynicki Recykling, Mabion, MCI Capital, Mo-Bruk | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- CCC | Silna przecena notowań w kluczowym kwartale dla wyników jest nadmierna i tworzy przestrzeń do pozytywnego zaskoczenia.

- JSW | Nadmierna przecena przy nadal wysokich cenach węgla koksującego.

- KGHM |Nadmierna przecena i poprawa sentymentu do MSCI Poland.

- Pekao | Rekordowa inflacja za listopad i skok oczekiwań (IRS) grudniowej podwyżki stóp do 81 pkt baz. sprzyjają pozytywnemu nastawieniu do sektora bankowego.

- PGE | Wysokie notowania gazu naturalnego sprzyjają produkcji prądu z węgla (wzrost clean dark spread).

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Atende | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Mercator Medical | Stabilizator w portfelu na wypadek pogorszenia nastrojów w związku z sytuacją epidemiczną.

- Ten Square Games | Doważenie sektora gamingowego.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.