REKLAMA
REKLAMA

Portfel fundamentalny

Sierpień rozczarował. Duże i średnie spółki nadzieją na poprawę

Eksperci wyciągnęli wnioski z fatalnego minionego miesiąca. We wrześniu małe spółki poszły w odstawkę, a ich miejsce w portfelach zajęła silna reprezentacja firm z indeksów WIG20 i mWIG40.
Bloomberg

Miniony miesiąc nie był zbyt udany dla ekspertów biorących udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych. Nasi typujący do tej pory konsekwentnie upatrywali okazji przede wszystkim na szerokim rynku akcji, co nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Spora grupa spółek wytypowanych przed miesiącem nie spełniła pokładanych nadziei, co skłoniło ekspertów do roszad w portfelach.

Typy na wrzesień

Analizując ich propozycje, zgłoszone do wrześniowych portfeli, widać, że swojej szansy szukają przede wszystkim wśród „średniaków" z segmentu mWIG40 oraz wybranych dużych firm z WIG20. W ten sposób dążą do zmniejszenia ekspozycji na segment najmniejszych firm, które w tym roku w zdecydowanej większości rozczarowują, co negatywnie przekładało się na wyniki portfeli.

Na celowniku aż trzech biur maklerskich znalazły się papiery Comarchu, za czym kryją się pozytywne oczekiwania co do trwałej poprawy rentowności biznesu spółki. Przemawiają za tym dużo lepsze od oczekiwań wyniki finansowe za II kwartał, które dały nadzieję na powrót do pozytywnego trendu w notowaniach.

– Za spółką przemawia ożywienie inwestycji w IT w sektorach administracji i przedsiębiorstw – wyjaśniają swój wybór analitycy Raiffeisena.

Do łask powróciła Neuca, obecna jako nowa spółka w dwóch portfelach. Za dystrybutorem farmaceutyków przemawiają czynniki fundamentalne. – Obserwujemy odwrócenie niekorzystnych trendów w wynikach z poprzednich kwartałów, segment biznesów pacjenckich zaczyna kontrybuować pozytywnie do rezultatów – zwracają uwagę analitycy BM BGŻ BNP Paribas.

Na celowniku typujących znalazła się też Netia, którą do portfela włączyło dwóch brokerów. W tym przypadku kluczowym argumentem jest szansa na wezwanie ze strony Cyfrowego Polsatu, które według ekspertów prędzej czy później nastąpi. – Jest to dość bezpieczna inwestycja. Oczekujemy wezwania na 100 proc. akcji po cenie 5,77 zł w ciągu roku, co daje około 30-proc. przestrzeń do zwyżki notowań – argumentują analitycy Haitong Banku. Z pozostałych średnich spółek z indeksu mWIG40 eksperci w dalszym ciągu dostrzegają potencjał w papierach Alumetalu, Agory, Inter Carsu, Trakcji czy Pfleiderera.

Warto zauważyć, że eksperci chętniej szukają też możliwości zarobku w segmencie dużych firm, które zaczynają wracać do łask. We wrześniu brokerzy szans upatrują w walorach PKO BP (obecny jako nowa spółka w dwóch portfelach), Pekao, PZU i Eurocashu.

Kluczowe wyniki i wyceny

Kluczowy wpływ na podejmowane decyzje miał kończący się sezon publikacji raportów z wynikami za II kwartał 2018 r. Uwagę specjalistów zwróciły przede wszystkim te firmy, które pochwaliły się solidnymi rezultatami, dając tym samym nadzieję, że pozytywny trend w wynikach utrzyma się w kolejnych okresach 2018 r. Argument ten był kluczowy przy wyborze takich spółek, jak Asseco Poland, Comarch, Neuca czy TS Games. Jednocześnie eksperci chętnie pozbywali się z portfeli firm, które wyraźnie zawiodły swoimi osiągnięciami.

Wśród propozycji na kolejny miesiąc tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów i perspektyw mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji. Jej potwierdzeniem mogą być relatywnie niskie poziomy wskaźników wyceny, zwłaszcza w odniesieniu do konkurentów z tej samej branży. Tak było w przypadku Pekao, PZU czy Trakcji.

Sierpień nie dla wszystkich udany

W minionym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych nie miały łatwego zadania. Duża ekspozycja portfeli na segment małych i średnich spółek, które w sierpniu zawiodły, miała negatywne przełożenie na zrealizowane stopy zwrotu. W rezultacie uśredniony wynik z inwestycji wszystkich uczestników naszej zabawy wypadł 2,2 proc. na minusie. To rezultat znacznie słabszy od szerokiego rynku (WIG w sierpniu zyskał 0,4 proc.), ale równocześnie wyraźnie lepszy od wyniku wypracowanego przez analityków technicznych. Stworzony przez nich portfel (podsumowaliśmy go w sobotnim wydaniu „Parkietu") stracił w ubiegłym miesiącu aż ponad 11 proc.

W minionym miesiącu tylko dwa z sześciu portfeli fundamentalnych wypracowały dodatnią stopę zwrotu. Najbardziej zyskowny okazał się ten stworzony przez analityków Raiffeisena, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 2,5 proc. Wyprzedzili specjalistów z DM BDM, których portfel zwiększył wartość o 1,4 proc. Mniej powodów do zadowolenia mają pozostali uczestnicy, którzy zakończyli sierpniową rywalizację pod kreską.

W tym roku nasi eksperci radzą sobie ze zmiennym szczęściem. Po ośmiu miesiącach zmagań z rynkiem zyskiem mogą się pochwalić cztery biura maklerskie. Dzięki dobremu wynikowi w sierpniu na pozycję lidera wskoczyli analitycy DM BDM – wypracowali od początku roku stopę zwrotu wynoszącą ponad 30 proc. Wyprzedzają ekspertów Haitong Banku, których portfel jest ponad 28 proc. na plusie. Na trzeciej pozycji plasują się teraz analitycy z Noble Securities, których portfel powiększył się o prawie 9 proc.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji wszystkie portfele fundamentalne mają średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie prawie 7 proc. Nie trzeba dodawać, że to znacznie lepszy wynik niż szerokiego rynku – WIG stracił od początku roku ponad 5,6 proc.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł.

Udziały w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec).

Rozliczenie inwestycji następuje wg kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, z uwzględnieniem wcześniejszych wyników. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywi-dendy. JIM

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA