Portfel fundamentalny

Eksperci nie ustają w poszukiwaniu okazji

Lipcowe typy nie zawiodły, przekładając się pozytywnie na stopy zwrotu z prawie wszystkich portfeli. Czy spółki wytypowane na sierpień pozwolą podtrzymać dobrą passę?
Foto: Adobestock

Mimo początkowych obaw związanych z nadejściem czwartej fali pandemii w minionym miesiącu koniunktura na warszawskim parkiecie okazała się łaskawa dla posiadaczy akcji. Co istotne, zwyżki objęły swoim zasięgiem szeroki rynek akcji, nie wyłączając spółek z indeksu WIG20, co znalazło odzwierciedlenie w pozytywnych wynikach portfeli fundamentalnych tworzonych przez ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji.

Typy na sierpień

Wytypowane przed miesiącem spółki nie zawiodły uczestników naszej gry, wypracowując solidne stopy zwrotu. To zachęciło typujących do realizacji zysków. Ich miejsce zajęły nowe, tańsze i bardziej obiecujące spółki. Szansy na zarobek nasi typujący upatrują m.in. w sektorze bankowym. Największy potencjał upatrują w papierach Alior Banku, który znalazł się aż w trzech portfelach (w tym w dwóch jako nowa spółka). Głównym argumentem przemawiającym na korzyść banku jest zmiana nastawienia rynku do sektora bankowego związana z oczekiwaniami na wcześniejsze podwyżki stóp procentowych w Polsce. Z pozostałych przedstawicieli sektora na celowniku typujących znalazły się także mBank oraz państwowi giganci – PKO BP i Pekao.

Foto: GG Parkiet

Mając na uwadze niepewność związaną z nadchodzącą czwartą falą zachorowań na Covid-19, swoich zwolenników w dalszym ciągu mają spółki, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od wahań koniunktury i negatywnego wpływu koronawirusa lub będące beneficjentami szybko zmieniającego się otoczenia (wzrost znaczenia e-commerce i rozrywki domowej). Tym można tłumaczyć utrzymujące się zainteresowanie producentami gier oraz twórcami rozwiązań informatycznych. Ponieważ wiele spółek z tego grona nie należy do tanich, eksperci muszą się sporo natrudzić, by wyłuskać niedocenione perełki z potencjałem do wzrostu kursu. Do takich można zaliczyć Artifex Mundi, które znalazło się w składach dwóch sierpniowych portfeli. Eksperci stawiają na producenta gier, licząc na efekty niedawno wdrożonych nowych funkcjonalności „Unsolved" i poprawę przychodów. – Spółka zanotowała solidny wzrost przychodów w II kwartale br. Pozytywnie oceniamy perspektywy dalszego wzrostu biznesu spółki, który będzie się opierał przede wszystkim na dalszym skalowaniu i poszerzaniu kanałów pozyskiwania klientów aplikacji „Unsolved", która scala część portfolio gier HOPA – argumentują analitycy BM BNP Paribas.

Do grona sierpniowych faworytów można też zaliczyć dystrybutorów sprzętu IT. Cały czas sprzyja im utrzymujący się wysoki popyt na sprzęt i usługi IT, co znajduje odzwierciedlenie w ich poprawiających się wynikach. Wiele na to wskazuje, że i w tym sezonie wynikowym inwestorów czekają pozytywne wieści. – Utrzymująca się wysoka dynamika sprzedaży detalicznej (wg GUS w czerwcu 8,6 proc. r./r.) zapowiada kolejne bardzo dobre wyniki dystrybutorów elektroniki – wskazują eksperci Millennium DM.

Przecenione okazje

Uwadze ekspertów nie umknęły też spółki, których walory mają za sobą solidną przecenę, upatrując w nich kandydatów do odbicia w sierpniu. Jedną z takich potencjalnych okazji może być XTB, na którego postawiło dwóch brokerów. Mimo mocno rozczarowujących wstępnych wyników za II kwartał zdaniem typujących wycena spółki jest atrakcyjna, a rosnąca liczba klientów daje powody do optymizmu w dłuższym terminie.

Foto: GG Parkiet

Korektę notowań mają za sobą także Benefit Systems, Elektrotim, Polimeks czy Quercus, co zdaniem typujących analityków uatrakcyjniło ich wycenę, będąc głównym argumentem przesądzającym o ich wyborze do portfela.

Zyskowny lipiec

Zakończony miesiąc okazał się udany dla portfeli biur maklerskich biorących udział w rywalizacji. Efekty przyniosła odpowiednia selekcja spółek, dzięki której większość biur była górą w rywalizacji z rynkiem. Uśredniona stopa zwrotu z wszystkich siedmiu portfeli wyniosła w lipcu 3 proc. na plusie, podczas gdy indeks szerokiego rynku zyskał 2,4 proc. Lipcowy wynik okazał się wyraźnie lepszy od portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy w poprzednim „Parkiecie". Eksperci od analizy wykresów kursów akcji zanotowali bowiem stratę na poziomie 3,9 proc.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z Millennium DM. Ich lipcowe inwestycje pozwoliły na wypracowanie prawie 8 proc. zysku. Wyprzedzili analityków BM BNP Paribas, których portfel zwiększył wartość o ponad 4,8 proc. W pierwszej trójce znalazł się też portfel DM TMS Brokers, z rezultatem 4,2 proc. na plusie. Najmniej powodów do zadowolenia mają analitycy DM Banku BPS, którzy jako jedyni w lipcu znaleźli się pod kreską. Przesądziły o tym wybrane do portfela mocno zniżkujące akcje XTB.

Wyniki lipcowych typowań pozytywnie odbiły się na stopach zwrotu liczonych od początku roku. Po siedmiu miesiącach rywalizacji na prowadzeniu umocnili się analitycy Millennium, których portfel od początku roku może się pochwalić stopą zwrotu wynoszącą 79 proc.

Wyprzedzają ekspertów DM BDM, których portfel jest ponad 57 proc. na plusie. Na trzeciej pozycji są analitycy z Noble Securities – ich portfel powiększył się o prawie 36 proc.

Łącznie od początku roku portfele naszych ekspertów mają dodatnią uśrednioną stopę zwrotu na poziomie prawie 36 proc. To wynik wyraźnie lepszy od indeksu WIG, który w tym samym czasie zwyżkował jedynie o 18,6 proc.

DM Banku BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:


¶ R22 | Zmiana struktury portfela.


¶ Skotan | Realizacja zysków.


DO PORTFELA WCHODZĄ:


¶ Polimex-Mostostal | Walor niedowartościowany względem innych przedstawicieli branży i sektora.

BM BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:


¶ Allegro, Cognor, Toya | Realizacja zysków.
¶ Creepy Jar | Zamiana na atrakcyjniejsze spółki.


DO PORTFELA WCHODZĄ:


¶ Artifex Mundi | Solidny wzrost przychodów w II kwartale br. Pozytywnie oceniamy perspektywy dalszego wzrostu biznesu spółki, który będzie się opierał przede wszystkim na dalszym skalowaniu i poszerzaniu kanałów pozyskiwania klientów aplikacji „Unsolved”, która scala część portfolio gier HOPA.

¶ Benefit Systems | Wykorzystujemy korektę notowań spółki. Oczekujemy, że w nadchodzących miesiącach spółka powinna relatywnie szybko odbudować bazę użytkowników kart sportowych i kontynuować rozwój zagraniczny.

¶ Budimex | Pozytywnie oceniamy wyniki za II kwartał br. głównie w kontekście poprawy rentowności w segmencie budowlanym oraz serwisowym. Druga połowa roku powinna przynieść większy przerób.

¶ Selvita | Pozytywnie oceniamy długoterminowe perspektywy wzrostu wyników po połączeniu z Fideltą.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Agora, Alumetal, AmRest | Zamiana na atrakcyjniejsze walory.


DO PORTFELA WCHODZĄ:


¶ Alior Bank, Asbis | Dobre momentum wynikowe.

¶ Allegro | Oczekiwana czwarta fala pandemii może poprawić sentyment inwestorów do spółki.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:


¶ Auto Partner, CCC, iFirma | Realizacja zysków.


¶ NTT System | Ustępuje miejsca w portfelu atrakcyjniejszym
spółkom.


DO PORTFELA WCHODZĄ:


¶ AB, Asbis | Utrzymująca się wysoka dynamika sprzedaży detalicznej (wg GUS w czerwcu 8,6 proc. r./r.) zapowiada kolejne bardzo dobre wyniki dystrybutorów elektroniki.


¶ Atende | Umowa typu „dane jako usługa” systemu operacyjnego Phoenix-RTOS (spółki zależnej Phoenix Systems) dla belgijskich operatorów sieci gazowniczych potwierdza potencjał rozwiązań spółki.


¶ Cognor | Stalowa hossa trwa, a utrzymujący się popyt nie zapowiada szybkiego jej końca.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:


¶ Auto Partner | Realizacja zysków.


DO PORTFELA WCHODZĄ:


¶ Atende | Oczekiwanie pozytywnych informacji w związku z transakcjami spółki zależnej w Belgii.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:


¶ Asseco Poland, Mo-Bruk, PGNiG, Skarbiec Holding | Zmiana struktury portfela.


DO PORTFELA WCHODZĄ:


¶ Alior Bank | Zmiana nastawienia rynku do sektora bankowego, opcja na wcześniejsze podwyżki stóp procentowych w Polsce.


¶ Bogdanka | Potencjał do poprawy sentymentu.


¶ BoomBit | Specjalista w grach typu hypercasual z planowanymi pięcioma debiutami na kwartał.


¶ Pekao, PKO BP | Zmiana nastawienia rynku do sektora bankowego, opcja na wcześniejsze podwyżki stóp procentowych w Polsce i słabszego dolara.


¶ XTB | Akwizycja klientów jest bazą do wypracowania przyszłych wyników.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ AB, Atal, BNP Paribas Polska, Tim | Realizacja zysków.

¶ Bogdanka, PGNiG, Tauron | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Arctic Paper| Liczymy na dobre wyniki za II kwartał br. mimo drogiej celulozy i czekamy na założenia strategii do 2030.

¶ Artifex Mundi | Liczymy na efekty niedawno wdrożonych nowych funkcjonalności „Unsolved" i poprawę przychodów.

¶ Elektrotim | Przywracamy po korekcie – najsłabsza spółka budowlana w lipcu; bardzo niska wycena.

¶ Esotiq | Po świetnych wynikach za I kwartał br. liczymy na utrzymanie pozytywnych tendencji; niska wycena.

¶ JSW | Dalszy wzrost cen węgla koksującego i wciąż rekordo- wo dobre otoczenie w branży stalowej.

¶ Quercus TFI | Przywracamy po korekcie; oczekujemy solidnych wyników za II kwartał br.

¶ XTB | Wykorzystujemy silną przecenę kursu akcji; atrakcyjna wycena.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy.JIM

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.