Portfel fundamentalny

12 nowych spółek na lipiec. Bankom już dziękujemy

Eksperci od analizy fundamentalnej byli w czerwcu lepsi od szerokiego rynku o 2,5 pkt proc. W portfelowych roszadach na ten miesiąc dorzucają tuzin nowych podmiotów, a 16 wyrzucają.
Foto: Adobestock

W czerwcu wszystkie portfele fundamentalne przyniosły dodatnią stopę zwrotu i prawie wszystkie pokonały szeroki rynek. Indeks reprezentujący ten ostatni – WIG – wzrósł o 3,9 proc., a średnia stopa zwrotu z siedmiu portfeli wyniosła 6,4 proc. Najlepsi byli eksperci TMS Brokers. Ich zestawienie wypracowało zysk w wysokości 9,6 proc. Na dole stawki był Haitong Bank z wynikiem 3 proc. Liczby mówią więc same za siebie – to był dobry miesiąc. Dlatego też wiele spółek zrealizowało pokładane w nich nadzieje i eksperci postanowili zamknąć część pozycji.

W efekcie z portfeli wypada 16 spółek. Pojawiły się jednak nowe propozycje na lipiec. Jest ich 12. Na kogo stawiają eksperci od analizy fundamentalnej?

Szczęśliwa dwunastka?

Foto: GG Parkiet

Choć wszyscy eksperci typują niezależnie, mamy w lipcowych portfelach dwa powtórzenia. Na 11 bit studios stawiają DM Millennium oraz Noble Securities. Eksperci obu instytucji liczą na to, że notowania akcji będą dyskontować planowane dodatki do gier i nowe premiery. – Oczekujemy poprawy nastawienia do firmy po premierach w drugim półroczu 2019 r. – uzasadnia krótko Sobiesław Kozłowski, ekspert Nobel Securities.

Ponadto dwóch brokerów stawia na Grupę Azoty. Mowa o wspomnianym już Noble Securities oraz BM BNP Paribas. Eksperci zwracają uwagę na sprzyjające warunki rynkowe dla producentów nawozów. – Rosnące ceny zbóż i malejące ceny gazu stanowią bardzo dobre środowisko do poprawy wyników przez tę spółkę – tłumaczy Michał Krajczewski z BM BNP Paribas.

Przy tej okazji warto zauważyć, że w lipcowym portfelu TMS Brokers pojawia się inny przedstawiciel branży chemicznej, mianowicie Ciech. – Rosnące ceny sody będą naszym zdaniem wsparciem dla wyników spółki za II kwartał 2019 r. – mówi Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers. A skoro mowa już o najlepszych typujących czerwca, to warto dodać, że oprócz Ciechu stawiają w lipcu również na Dom Development. Zdaniem ekspertów spadek notowań akcji z drugiej połowy czerwca stanowi dobrą okazję do zajęcia długiej pozycji na tych walorach. Wygląda na to, że eksperci oczekują zakończenia trwającej korekty i kontynuacji wzrostowego trendu, który trwa od początku tego roku.

Po jednej spółce do swojego portfela wprowadzają Haitong Bank i Dom Analiz SII. Przedstawiciele banku stawiają na Orange Polska, a więc liczą na to, że czerwcowa hossa na telekomach będzie kontynuowana. Z kolei SII widzi potencjał w PKP Cargo. – Liczymy na dobre wyniki finansowe i perspektywy na 2019 r. Poza tym dostrzegamy szansę na podniesienie prognozy zarządu na bieżący rok – tłumaczy typujący Paweł Juszczak.

Do lipcowych portfeli trafia w sumie trzech przedstawicieli WIG20. Oprócz wspomnianego już telekomu są to Tauron i PKN Orlen. Branże energetyczna i paliwowa są ostatnio relatywnie słabsze, więc typujący (odpowiednio Noble Securities, BM BNP Paribas) liczą na zmianę dominującego trendu. Pozostała czwórka, która wchodzi do nowych portfeli, to Eurocash, Ferro, Kernel i Arctic Paper.

Bankom dziękujemy

Jak wspominaliśmy na początku, z portfeli wypadło 16 spółek. Warto zwrócić uwagę, że wśród nich są aż trzy banki: Pekao, Alior oraz PKO BP. Ten ostatni wypadł z dwóch portfeli – Noble Securities i BM BNP Paribas, i w obu przypadkach eksperci tłumaczą te decyzje realizacją zysków. Warto bowiem dodać, że WIG-banki zyskał w czerwcu 5,4 proc. i to był najlepszy pod tym względem miesiąc dla tego sektora od lipca 2018 r.

W przypadku Pekao i Aliora, które wypadają z portfela DM Millennium, analitycy tłumaczą swoją decyzję wzrostem ryzyka odpisów w bankowości korporacyjnej.

Wzrostowy potencjał zdały się wyczerpać także Enter Air i Kruk. Pierwsza firma wypadła bowiem z portfela SII oraz Noble Securities, a druga z SII i TMS Brokers. Ta jednomyślność analityczna powinna być dla inwestorów swego rodzaju ostrzeżeniem.

Warto zauważyć, że roszady w dużej mierze dotyczą blue chips. Oprócz banków są jeszcze trzy duże spółki, które „żegnają się" z portfelami fundamentalnymi. Mowa o CCC, CD Projekcie i KGHM.

Ciekawostką jest to, że PKP Cargo wypada z portfela BM BNP Paribas, ale weszło do lipcowego zestawienia SII. I jest to jedyna rozbieżność w analizowanych portfelach. Ponadto z zestawień wypadają: Asseco Poland, Wirtualna Polska, Mex Polska, Rainbow Tours, Instal Kraków, Voxel oraz BSC Drukarnia. Podsumowanie zmian i wyników poszczególnych portfeli znajduje się poniżej. Zadaniem na lipiec jest podtrzymanie dobrej passy. Wynik analityków fundamentalnych od początku roku wynosi już 13,5 proc., przy czym lider – Noble Securities – wypracował już 30 proc. Dla porównania indeks szerokiego rynku WIG jest w 2019 r. zaledwie na 5,1-proc. plusie.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ BSC Drukarnia, Instal Kraków | Realizacja zysków.

¶ Voxel | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Arctic Paper | Zwracamy uwagę na wyraźny spadek kosztów celulozy liściastej.

¶ Kernel | Wskazujemy na wzrost cen płodów rolnych.

DM Millennium

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Pekao i Alior Bank | Wzrost ryzyka odpisów w bankowości korporacyjnej.

¶ Kęty | Ustępują miejsca atrakcyjniejszej spółce.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ 11 bit studios | Na horyzoncie nowe dodatki i premiery gier.

BM BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ PKO BP | Realizacja zysku. ¶

PKP Cargo | Brak zakładanych zwyżek kursu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Grupa Azoty | Rosnące ceny zbóż i malejące ceny gazu stanowią bardzo dobre środowisko do poprawy wyników producenta nawozów.

¶ PKN Orlen | Liczymy, że tegoroczna przecena kursu zdyskontowała już gorsze informacje (np. problemy z dostawami ropy), a w II półroczu warunki makro ulegną poprawie.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ

¶ Asseco Poland, Enter Air, PKO BP, KGHM | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ 11 bit studios | Oczekiwana poprawa nastawienia do spółek po premierach gier w drugim półroczu.

¶ Eurocash | Wzrost inflacji żywności i wzrost funduszu płac sprzyja poprawie marż.

¶ Grupa Azoty | Historycznie niskie ceny gazu sprzyjają odbudowie marż.

¶ Ferro | P/E'19 na 7,95x wraz z hossą na rynku mieszkań sprzyja postrzeganiu spółki.

¶ Tauron | Poprawa nastawienia do branży energetycznej, P/E'19 na 2,7x.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Wirtualna Polska, CCC | Ustępują miejsca atrakcyjniejszej spółce.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Orange Polska | Pozytywne nastawienie do telekomów

Dom Analiz SII

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Enter Air, Mex Polska, Kruk | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ PKP Cargo | Dobre wyniki finansowe i perspektywy na 2019 r., a także szansa na podniesienie prognozy zarządu na bieżący rok.

TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ CD Projekt | Zmiana na bardziej perspektywiczne spółki.

¶ Kruk, Rainbow Tours | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Ciech | Rosnące ceny sody będą wsparciem dla wyników za II kwartał.

¶ Dom Development | Przecena z II połowy czerwca okazją do zajęcia długiej pozycji przed spodziewaną kontynuacją zwyżek.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.