Portfel fundamentalny

W czerwcu znalazło się też miejsce dla dużych spółek

Większość pomysłów ekspertów uczestniczących w majowym typowaniu okazała się trafiona. Czy spółki wskazane do portfeli na czerwiec pozwolą podtrzymać dobrą passę?
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

W maju koniunktura na warszawskim parkiecie nadal była łaskawa dla posiadaczy akcji. Co istotne, odbicie objęło swoim zasięgiem niemal cały szeroki rynek akcji, nie wyłączając spółek z indeksu WIG20, co znalazło odzwierciedlenie w pozytywnych wynikach portfeli fundamentalnych tworzonych przez ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji.

Duże spółki wracają do łask

Kontynuacja odbicia notowań na szerokim rynku akcji zachęciła typujących do realizacji zysków. Tym bardziej że dwucyfrowe stopy zwrotu nie należały w tym okresie do rzadkości. Prym wiodły papiery spółek z sektorów, które najlepiej poradziły sobie z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19. Można zaliczyć do nich producentów i wydawców gier, dostawców rozwiązań IT, a także spółki budowlane. W ich miejsce pojawiło się sporo ciekawych propozycji.

Gdy analizuje się propozycje zgłoszone przez brokerów do czerwcowych portfeli, widać, że po fali zwyżek w segmencie małych spółek niektórzy zmienili taktykę, stawiając na większą dywersyfikację. Łaskawszym okiem spojrzeli na największe firmy z indeksu WIG20, których udział w portfelach fundamentalnych był dotąd znikomy.

Zmiana nastawienia to efekt poprawy nastrojów na rynkach. Powrót kapitału na rynki wschodzące nie omija polskiej giełdy, czego beneficjentami są przede wszystkim największe i najpłynniejsze spółki.

Szans na zarobek nasi typujący upatrują m.in. w sektorze energetycznym. Na ich celowniku znalazły się PGE i Tauron. Zdaniem analityków postrzeganie segmentu energetycznego przez inwestorów poprawiło się po zapowiedzi odejścia od budowy bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka oraz po wypowiedziach prezesa PGE o odciążeniu sektora od węgla. Mimo że od marcowego dołka indeks sektorowy WIG-energia zyskał już ponad 55 proc., to wyceny spółek energetycznych wciąż są na bardzo atrakcyjnych poziomach.

Zwolenników zyskały również banki, których notowania w maju wypadły nadspodziewanie dobrze, mimo nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych zafundowanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Eksperci nadzieje pokładają w popycie ze strony inwestorów zagranicznych. Największy potencjał upatrują w papierach Pekao, Millennium i Handlowego.

– Wśród głównych argumentów należy wymienić globalną poprawę nastawienia inwestorów do rynków wschodzących, umocnienie złotego względem dolara oraz historycznie niskie wartości wskaźnika ceny do wartości księgowej – wyliczają eksperci Noble Securities.

Foto: GG Parkiet

Do łask inwestorów powróciło też CCC. Obuwnicza spółka powoli wraca do normalności po okresie zamrożenia handlu stacjonarnego. Równocześnie próbuje wykorzystać rosnący trend zakupów online. Zdaniem analityków Haitong Banku kluczem do sukcesu będzie postawa konsumentów.

– Oczekujemy sukcesywnej poprawy popytu konsumpcyjnego i powrotu konsumentów do galerii handlowych – argumentuje broker.

Atrakcyjne spółki z szerokiego rynku

Biorąc pod uwagę branże obecne na szerokim rynku akcji, uwagę zwraca wzrost zainteresowania spółkami przemysłowymi, za którymi przemawiają nie tylko bardzo atrakcyjne wyceny, będące efektem marcowego tąpnięcia notowań. W tym segmencie warto jednak postawić na selekcję.

Większość branż w sektorze przemysłowym została w większym lub mniejszym stopniu sparaliżowana pandemią. Można jednak znaleźć firmy, które wykazują się dość dużą odpornością na jej skutki. W przypadku eksporterów, którzy ucierpieli najmocniej, nadzieję na odbudowę popytu daje postępujący proces odmrażania gospodarek w Europie.

Kluczowy wpływ na podejmowane decyzje brokerów oprócz niskiej wyceny wskaźnikowej miały oczekiwania związane z poprawą wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy tuż po sezonie publikacji raportów za I kwartał, uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które miały czym się pochwalić. Argument ten miał istotne znaczenie w przypadku takich spółek, jak Amica, Ferro, Mercator Medical czy TIM.

W dalszym ciągu są poszukiwane spółki, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od koniunktury gospodarczej lub będące beneficjentami szybko zmieniającego się otoczenia (wzrost znaczenia e-commerce i rozrywki domowej). Tym można tłumaczyć utrzymujące się zainteresowanie producentami gier oraz twórcami rozwiązań informatycznych. Z uwagi na ich stabilną sytuację finansową dodatkowym argumentem jest często atrakcyjna dywidenda, która w tym roku szczególnie zyskuje na znaczeniu.

Zyskowny maj, pokonany rynek

Zakończony miesiąc okazał się udany dla portfeli biur maklerskich biorących udział w rywalizacji. Eksperci mieli ułatwione zadanie, bo akcje przeważającej większości spółek zyskiwały na wartości. Wprawdzie stopy zwrotu portfeli były mniej efektowne niż w poprzednim, rekordowym miesiącu, ale większość biur i tak była górą w rywalizacji z rynkiem.

Uśredniona stopa zwrotu z wszystkich siedmiu portfeli wyniosła w maju 11,9 proc., podczas gdy indeks szerokiego rynku zyskał 4,4 proc. Efektowny, majowy wynik okazał się jednak słabszy od portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy w poprzednim „Parkiecie". Eksperci od analizy wykresów kursów akcji wykazali się bowiem 18,7-proc. zyskiem.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z Domu Analiz SII. Maj zamknęli ponad 23-proc. stopą zwrotu, zostawiając w tyle Noble Securities i DM BDM, które zwiększyły stan posiadania odpowiednio o 17,3 i 14,7 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, choć prawie wszystkim udało się pokonać rynek.

Po pięciu miesiącach tegorocznej rywalizacji z rynkiem zyskiem mogą się pochwalić prawie wszyscy brokerzy. Na prowadzeniu utrzymali się analitycy Millennium DM, którzy od początku roku mogą się pochwalić zawrotną, prawie 90-proc., stopą zwrotu. Wyprzedzają ekspertów Noble Secutiries, których portfel jest ponad 32 proc. na plusie. Na trzeciej pozycji są analitycy z Haitong Banku – ich portfel powiększył się o prawie 27 proc.

Łącznie od początku roku portfele naszych ekspertów mają dodatnią uśrednioną stopę zwrotu na poziomie ponad 26 proc. To wynik wyraźnie lepszy od indeksu WIG, który w tym samym czasie zniżkował o 16,8 proc.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- 11 bit studios, Ten Square Games | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Mercator Medical | Wykorzystujemy korektę notowań spółki, liczymy na rekordowy wynik w II kwartale 2020 r.

- Tauron | Potencjalnie jest to największy beneficjent strategii „rezerwy węglowej" w sektorze energetycznym.

Millennium DM

Brak zmian.

W portfelu na czerwiec zostają: AB, Budimex, Dino Polska, Grupa Kęty, PlayWay, Ten Square Games.

BM BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Budimex, GPW | Realizacja zysków.

- Eurocash | Zamiana na bardziej atrakcyjne walory.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Amica | Wyniki I kwartału br. były relatywnie solidne pod kątem sprzedaży, ponadto wg zarządu sytuacja w kwietniu i maju nie jest tak zła, jak wcześniej oczekiwano. Ponadto niższe ceny surowców sprzyjać będą poprawie rentowności.

- Ferro | Spółka zaprezentowała zaskakująco dobre wyniki za IV kwartał 2019 i I kwartał br., pozytywna jest ekspozycja na segment budowlany, w szczególności na rynek remontowy.

- TIM | Mocny rozwój sprzedaży online i ekspozycja na segment budowlany powinny sprzyjać utrzymaniu wyników w kolejnych kwartałach, wyniki za I kwartał br. były dobre, co również przekłada się na potencjał dywidendowy, jak i wzrost wyceny spółki.

Dom Analiz SII

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Artifex Mundi | Realizacja zysku.

- Pekao | Niespodziewana obniżka stóp procentowych.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Celon Pharma | Dobre wyniki za I kw. 2020 r., oczekiwana kontynuacja pozytywnego trendu, m.in. dzięki rozpoczęciu sprzedaży Salmexu na rynkach francuskim i włoskim.

- ML System | Udany początek bieżącego roku, liczymy na dobre wyniki w kolejnych okresach, m.in. ze względu na wzrost udziału sprzedaży produktowej oraz dynamicznie rosnący eksport.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Asseco Poland, Cyfrowy Polsat, Orange Polska | Potencjał wzrostowy został wyczerpany w krótkim terminie.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- CCC | Oczekujemy sukcesywnej poprawy popytu konsumpcyjnego i powrotu konsumentów do galerii handlowych.

- PGE | Pomysł z wydzieleniem aktywów węglowych może poprawić nastawienie do spółki.

- XTB | Podwyższona zmienność na rynkach może wspierać wyniki firmy także w II kwartale 2020 r.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- 11 bit studios, Ambra, Asseco SEE, Budimex, LiveChat, Polenergia, Ten Square Games, Unimot | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Famur, JSW | Poprawa oceny branży górniczej, lepsze PMI dla chińskiego przemysłu.

- MCI Capital | Niskie stopy procentowe sprzyjają branży private equity.

- Millennium, Pekao | Globalna poprawa stosunku do rynków wschodzących, umocnienie PLN vs. USD, historycznie niskie wartości wskaźnika C/WK, w przypadku banku Millennium także umocnienie PLN vs. CHF.

- ML System | Innowacyjna spółka notowana przy atrakcyjnych wskaźnikach wyceny.

PGE, Tauron | Beneficjenci zielonego ładu, niskie wskaźniki C/WK, potencjalna zmiana dot. finansowania atomu i kopalni.

Torpol | Sprzyjające otoczenie dla budownictwa infrastrukturalnego, spółka późnocykliczna.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- ML System | Zmiana na bardziej perspektywiczne spółki.

- Neuca, Rainbow Tours | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Handlowy | Taktyczne kupno pod efekt włączenia spółki do indeksu MSCI Poland Small Cap i skorzystanie na oczekiwaniach związanych z odbiciem koniunktury.

 

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG-u, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak stale mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji, uwzględniane są dywidendy. JIM

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.