Portfel fundamentalny

Propozycje ekspertów na luty. Nie tylko maluchy na celowniku

Większość pomysłów inwestycyjnych na styczeń okazała się trafiona. Rozczarowały duże spółki, ale nie zawiodły te mniejsze. Na kogo eksperci postawili w tym miesiącu?
Foto: Adobestock
Foto: Parkiet

Przed miesiącem wystartowała dziewiąta już edycja portfeli fundamentalnych „Parkietu". Do rywalizacji w 2021 roku przystąpiło siedem domów maklerskich. Za zadanie mają typowanie spółek z mocnymi fundamentami, mogących zapewnić solidne stopy zwrotu. Czas na podsumowanie wyników za styczeń.

„Maluchy" dały zarobić

Foto: Parkiet

Mimo zmiennych nastrojów na warszawskiej giełdzie w styczniu wszyscy eksperci biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych wypracowali dodatnie stopy zwrotu z inwestycji. Kluczem do wypracowania zysków były małe i średnie spółki, które okazały się najbardziej odporne na globalne zawirowania na rynkach akcji, będące efektem obaw związanych z przedłużającym się lockdownem. Dodatkowo, optymizmem nie napawały coraz poważniejsze problemy związane z dystrybucją szczepionek na Covid-19, nieco oddalając perspektywę szybkiego wygaszenia pandemii. Duża ekspozycja portfeli na segment maluchów miała pozytywne przełożenie na stopy zwrotu. Tym samym większości ekspertów udało się uniknąć strat w związku ze styczniową korektą, której doświadczyła część spółek z WIG20.

Uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich siedmiu portfeli była w zakończonym miesiącu ponad 6 proc. na plusie, podczas gdy indeks szerokiego rynku zniżkował o ok. 0,1 proc. Eksperci przegrali jednak z analitykami technicznymi, których dokonania podsumowaliśmy we wtorkowym wydaniu. Ich portfel zanotował zysk na poziomie 7,9 proc.

W styczniu bezkonkurencyjny okazał się portfel zarządzany przez analityków Millennium DM, którzy pokazali, że w tej edycji portfeli też chcą się liczyć w walce o czołowe lokaty (w 2020 r. zajęli pierwsze miejsce). W pierwszym miesiącu br. udało im się wypracować efektowną 12,2-proc. stopę zwrotu, wyprzedzając analityków DM BDM, których portfel zwiększył wartość o 10,6 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z Noble Securities, zwiększając w pierwszym miesiącu rywalizacji stan portfela o 6,4 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszym wynikiem, ale wszystkim ze sporym zapasem udało się pokonać rynek.

Typy na luty

Kontynuacja wzrostu wycen spółek z szerokiego rynku zachęciła typujących do realizacji zysków. Tym bardziej że w styczniu dwucyfrowe stopy zwrotu nie należały do rzadkości – w ten sposób wyróżniły się papiery Arctic Paper, Dekpolu czy Astarty. W rezultacie w portfelach przygotowanych na kolejny miesiąc zabrakło miejsca dla firm, które pozwoliły w ostatnim czasie solidnie zarobić. Zastąpiły je nowe spółki.

Najczęściej przytaczanym argumentem za wyborem spółki do portfela, oprócz atrakcyjnej wyceny wskaźnikowej, były oczekiwania poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy w trakcie sezonu publikacji wyników za IV kwartał (większość spółek jest przed publikacja raportów), uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które w ich ocenie będą się miały czym pochwalić. Argument ten miał istotne znaczenie w przypadku takich spółek, jak Asseco Poland, BNP Paribas Polska, Kernel, Sonel czy Ten Square Games.

Jedną z najbardziej poszukiwanych spółek jest Kernel, na którego w lutym postawiło aż trzech brokerów. Mimo solidnych zwyżek notowań w ostatnich miesiącach, według ekspertów, ukraiński producent żywności wciąż ma potencjał do kontynuacji wzrostu. Zdaniem analityków z BM BNP Paribas przemawiają za tym dane o wolumenie sprzedaży za IV kwartał. Stanowią dobrą zapowiedź przed nadchodzącą publikacją wyników. Ponadto rosnące ceny zbóż poprawiają perspektywy wyników za cały 2021 r.

Szansę na odbicie eksperci dostrzegli w przypadku producenta nawozów, Grupy Azoty, której akcje w ostatnich miesiącach radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Nadzieją jest poprawa na rynku nawozów. – Wykorzystujemy negatywne nastawienie do spółki związane z wysokimi cenami gazu czy rekordowym programem inwestycyjnym. Wskazujemy na 20–25-proc. wzrost cen nawozów w ostatnich dwóch tygodniach – uzasadniają swój wybór analitycy DM BDM.

Pozytywne oczekiwania związane z odbiciem kursu po styczniowej przecenie przesądziły o wyborze Ten Square Games. W ocenie typujących negatywne czynniki w postaci zmian w zarządzie, styczniowej sprzedaży akcji przez insiderów czy porzucenie wybranych projektów zostały zdyskontowane przez inwestorów.

Duże spółki na celowniku

Mimo rozczarowującego stycznia eksperci nie zrezygnowali z największych firm. Widać, że po fali zwyżek wielu małych spółek niektórzy zmienili taktykę, stawiając na większą dywersyfikację. W dalszym ciągu trzymają w portfelach walory takich tuzów jak PGE czy PZU, których notowania w minionym roku radziły sobie słabiej niż konkurentów z sektora. Wśród zgłoszonych propozycji na luty pojawił się KGHM, dla którego znalazło się miejsce w aż trzech portfelach. Analitycy Noble Securities wśród argumentów przemawiających za wydobywczym gigantem wymieniają sprzyjające notowania srebra i miedzi, podkreślając, że słaby dolar sprzyja notowaniom metali i pozytywnemu nastawieniu do rynków wschodzących. Do łask wróciło też Asseco Poland, co ma związek z pozytywnymi oczekiwaniami odnośnie do wyników grupy za IV kwartał 2020 r. Prognozy analityków zakładają efektowną poprawę zysku netto. Swoich zwolenników mają też: CCC, CD Projekt, PKO BP czy Tauron.

 

BNP Paribas BM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Asseco SEE | Zamiana na bardziej atrakcyjne podmioty.

- Budimex, XTB | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Kernel | Dane wolumenowe za IV kwartał stanowią dobre perspektywy przed nadchodzącymi wynikami, ponadto rosnące ceny zbóż poprawiają perspektywy wyników za 2021 r.

- Pekabex | Spółka posiada rekordowy portfel zleceń, korzystając na strukturalnym wzroście użycia prefabrykatów i funkcjonując w branżach bardziej odpornych na potencjalne spowolnienie inwestycji (logistyka, mieszkania). Pozytywnie oceniamy perspektywy spółki z uwagi na sprzyjające trendy rynkowe, wysoki portfel zleceń oraz mocny bilans, który pozwala na regularne wypłaty dywidendy.

- Ten Square Games | Uważamy, iż obecnie negatywne czynniki w postaci zmian w zarządzie, ABB czy porzuceniu wybranych projektów zostały zdyskontowane przez inwestorów.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Arctic Paper, Dekpol, Stalexport | Realizacja zysków.

- Ciech | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- BNP Paribas Polska | Jest jedynym (spośród analizowanych przez DM) bankiem, który powinien pokazać wzrost EPS (zysk na akcję) w IV kwartale 2020 r. pomimo relatywnie wysokiej rezerwy na CHF. Atrakcyjna wycena.

- Grupa Azoty | Wykorzystujemy negatywne nastawienie do spółki związane z wysokimi cenami gazu czy rekordowym programem inwestycyjnym. Wskazujemy na 20–25-proc. wzrosty cen nawozów w ostatnich dwóch tygodniach.

- JSW | Dynamiczne wzrosty cen węgla koksującego i stali oraz dobry raport produkcyjny za IV kwartał 2020 r.

- Kernel | Po dobrych danych operacyjnych za II kwartał roku obrotowego 2020/2021 w sprzyjającym otoczeniu rynkowym oczekujemy mocnych wyników w minionym kwartale. Akcentujemy niską wycenę i oczekiwania w sezonie 2020/2021.

- Rawlplug | Spółka sprzedająca głównie do budownictwa, niekorzystająca dotychczas z poprawy nastawienia do sektora. Rekordowe wyniki za 2020 r. i niska wycena

- Sonel | Ekspozycja na wysoki kurs EUR/PLN i oczekiwane mocne wyniki za IV kwartał; zakończenie przeglądu opcji strategicznych dla Foxytech. Wskazujemy na niską wycenę.

DM Banku BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Astarta | Realizacja zysku.

- Pekao | Unikamy pozytywnej ekspozycji na banki.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Prochem | Kurs nie uwzględnia widocznego ożywienia w branży budowlanej, bardzo niska wycena.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Agora, LARQ | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Kernel | Ceny produktów rolnych na coraz wyższych poziomach, co jest dobrym prognostykiem dla wyników.

- Votum | Korzystniejsze otoczenie biznesowe dla spółki przełoży się na wzrost zysków.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Tauron | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asseco Poland | Spodziewamy się mocnych wyników za IV kwartał 2020 r., z zyskiem netto ok. 107 mln zł (wzrost o 28 proc. r./r.).

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Quercus TFI, R22, Tim | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asseco Poland | Słabszy złoty sprzyja eksporterom, szansa na dobre wyniki za IV kwartał 2020 r.

- CCC | Oczekiwanie na pozyskanie finansowania oraz oczekiwana wysoka wycena eobuwia i otwarcie galerii handlowych sprzyjają postrzeganiu spółki.

- Grupa Azoty | Spadające ceny gazu TTF, wzrost notowań mocznika i Yara sprzyjają spółce.

- KGHM | Sprzyjające notowania srebra i miedzi, słaby dolar sprzyja notowaniom metali i sentymentowi do rynków wschodzących.

- PZU | Zysk ze sprzedaży i wyceny InPostu, niższa szkodowość portfela i sentyment od rynków wschodzących.TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Kruk | Realizacja zysku.

- Mercator Medical | Ograniczony potencjał wzrostu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- CD Projekt | Odbudowa wartości po przetasowaniach związanych z rozczarowaniem premierą „Cyberpunka".

- KGHM | Ekspozycja na wzrost cen surowców w obliczu przyspieszającej inflacji.

 

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy. JIM

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.