Klimat zawsze mocno kształtował dzieje naszej cywilizacji

Ludzkość rozwijała się zwykle w okresach ocieplenia, a oziębienie przynosiło kryzysy. Co najmniej trzy razy nasz gatunek musiał się też mierzyć ze skutkami erupcji superwulkanów.

Publikacja: 31.12.2019 11:50

„Krajobraz zimowy z łyżwiarzami” Hendricka Avercampa z 1608 r. Ten obraz pokazuje, jak wyglądało typ

„Krajobraz zimowy z łyżwiarzami” Hendricka Avercampa z 1608 r. Ten obraz pokazuje, jak wyglądało typowe niderlandzkie miasteczko w trakcie małej epoki lodowcowej w XVII w. Kanały będące drogami handlowymi były przez wiele miesięcy skute grubym lodem.

Foto: Shutterstock

Ludzie umierają. Całe ekosystemy się walą. Jesteśmy w trakcie masowego wymierania. A wy tylko gadacie o pieniądzach i snujecie bajeczki o wiecznym wzroście gospodarczym. Jak śmiecie! – mówiła podczas wrześniowego szczytu klimatycznego w ONZ Greta Thunberg, młodociana aktywistka klimatyczna. Niezależnie co myślimy o jej mocno teatralnym wystąpieniu, musimy przyznać jej rację: klimat się zmienia i niesie to za sobą ofiary w ludziach i w ekosystemie. Co więcej, klimat zmienia się na Ziemi od początku jej istnienia i zmiany te kilka razy doprowadzały ludzkość na skraj zagłady. Nie negując powagi skutków obecnego globalnego ocieplenia ani (częściowej) odpowiedzialności ludzi za ten proces, można dojść do wniosku, że żyjemy obecnie w dosyć szczęśliwych czasach. Nasze problemy klimatyczne bledną w porównaniu z tym, z czym mieliśmy do czynienia dawniej.

Pozostało 91% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?
Parkiet PLUS
Straszyły PRS-y, teraz straszą REIT-y
Parkiet PLUS
Cyfrowy Polsat ma przed sobą rok największych inwestycji w 5G i OZE
Parkiet PLUS
Co oznacza powrót obaw o inflację dla inwestorów z rynku obligacji
Parkiet PLUS
Gwóźdź do trumny banków Czarneckiego?
Parkiet PLUS
Sześć lat po GetBacku i wiele niewiadomych