REKLAMA
REKLAMA

Parkiet PLUS

Popyt na polską sodę nie słabnie, ale konkurencja też jest silna

Czy koronawirus zamiesza na rynku sody? Ciech na razie nie odczuwa skutków epidemii w swoim biznesie, ale jest za wcześnie, by ocenić jej ostateczny wpływ na europejski przemysł.
Foto: materiały prasowe

Prężnie rozwijający się przemysł szklarski będzie napędzał biznes sodowy w najbliższych latach. Jak wynika z raportu przygotowanego przez EY dla Ciechu, globalny popyt na sodę kalcynowaną, używaną m.in. do produkcji szkła, może w tym roku wzrosnąć o więcej niż 1 mln ton. Oczywiście, jeśli tych prognoz nie zaburzy epidemia koronawirusa. Wyzwań przed branżą jednak nie brakuje. A największą bolączką jest silna konkurencja, zwłaszcza w postaci sody naturalnej napływającej z Turcji, a także rosnące ceny energii i uprawnień do emisji CO2.

W poszukiwaniu nowych zastosowań

Polskie fabryki sody kalcynowanej zlokalizowane są w woj. kujawsko-pomorskim: Inowrocławiu i pobliskim Janikowie. Obie należą do Ciechu. Wybór miejsc nie jest przypadkowy. O lokalizacji zadecydowała bliskość bazy surowcowej – solanki i kamienia wapiennego. To ten aspekt decyduje w dużej mierze o opłacalności tego biznesu. Kamień wapienny wędruje do fabryki w Janikowie z lokalnych kamieniołomów kolejką linową. To ponoć najdłuższa tego typu kolej towarowa w Europie – mierzy około 7 km. Fabryce sody służy od 1960 r., choć od lat spekuluje się o jej likwidacji. W sumie w obu zakładach pracuje dziś 1,1 tys. osób.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA