REKLAMA
REKLAMA

Parkiet PLUS

Rekordowo tanie kredyty jeszcze tanieją, ale nie na długo

Możemy zadłużać się najtaniej w historii, o czym decydują niskie stopy procentowe, konkurencja między bankami oraz spadek ryzyka kredytowego. Ale taki stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie.
Foto: Adobestock

Odkąd w 2012 r. rozpoczął się w naszym kraju ostatni cykl obniżek stóp procentowych, banki musiały odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. Obniżka i utrzymywanie od marca 2015 r. stopy referencyjnej na historycznie najniższym w Polsce poziomie było jak wkroczenie na zupełnie nowe terytorium. Dla banków było to wyzwanie, ale dla klientów duża ulga, bo mogli zadłużać się taniej i na większe kwoty. Okazuje się, że mimo stabilnych od trzech lat stóp oficjalnych i rynkowych łączne oprocentowanie kredytów w Polsce jeszcze spadło i jest obecnie najniższe w historii.

Konkurencja i mniejsze ryzyko

Foto: GG Parkiet

Jak wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego, średnie oprocentowanie wszystkich nowych kredytów udzielonych przez banki w Polsce w grudniu 2017 r. wyniosło 4,64 proc. (udzielonych gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom). Tak tanio nie zadłużaliśmy się nigdy. Jeszcze w grudniu 2014 r. to oprocentowanie wynosiło 5,33 proc., w 2013 r. było to 6,25 proc., a w grudniu 2012 r. aż (z dzisiejszego punktu widzenia) 7,78 proc. Stopy są stabilne, więc za spadek oprocentowania w ostatnich trzech latach odpowiada nieco mniejsza marża.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA