REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Obligacje firm na ultrakrótki termin też mogą dać dobry zwrot

We wrześniu na Catalyst zapadają obligacje pięciu emitentów i tylko w jednym przypadku kwestia terminowego wykupu nie została jeszcze ostatecznie wyjaśniona.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Strategia kupowania obligacji korporacyjnych krótko przed ich terminem wykupu może dawać dobre zwroty przy niewielkim ryzyku inwestycji, choć czasem bywa ono także znaczące. Wszystko zależy od zapłaconej za nie ceny i oczywiście zdolności emitentów do terminowej obsługi zadłużenia. Nie od rzeczy jest także posiadanie rachunku IKE, gdzie zyski zwolnione są z podatku od zysków kapitałowych, bo różnice w rentowności brutto i netto decydują o opłacalności transakcji.

AOW Faktoring

AOW Faktoring to relatywnie niewielka, niezależna i od lat funkcjonująca z powodzeniem firma faktoringowa, świetnie znana inwestorom z Catalyst. Nawet jednak niewiele o niej wiedząc, można zakładać, że firma funkcjonująca poza grupą bankową ma nieco bardziej elastyczne podejście do oceny kontrahentów, za co nalicza jednak odpowiednio wysokie koszty. Firma żyjąca z pożyczania pieniędzy innym firmom pod zastaw wystawionych faktur ma możliwość zmniejszenia bilansu przez zatrzymanie gotówki u siebie i pozyskania w ten sposób środków na spłatę obligacji, AOW najczęściej jednak przeprowadza emisje refinansujące i w minionym tygodniu pozyskała z jednej z nich 5 mln zł – dokładnie tyle, ile będzie potrzebowała na wykup obligacji 30 września. Sprawa finansowania wykupu została zatem wyjaśniona. W ostatniej transakcji (z 29 sierpnia) papiery wyceniono nieznacznie poniżej nominału, ale nie na tyle poniżej, by dyskonto pokryło choćby koszty prowizji maklerskiej. Z tego powodu rentowność brutto wynosiła 3,6 proc., ale rentowność netto była już ujemna. W dniu pisania tekstu najlepszą ofertę sprzedaży ustawiono na 100,5 proc. (zbyt dużo, by zarobić na transakcji zakupu).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Tylko teraz: kwartalna e-prenumerata Parkietu aż 30% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA