Powoli rośnie wartość publicznych emisji obligacji

W I półroczu emitenci przeprowadzili sześć emisji publicznych skierowanych do inwestorów indywidualnych na podstawie prospektów emisyjnych. Przed rokiem było ich siedem.

Publikacja: 29.06.2020 10:31

Powoli rośnie wartość publicznych emisji obligacji

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Teoretycznie możemy mówić o skopiowaniu ubiegłorocznego wyniku przeprowadzonych emisji publicznych na podstawie prospektów i skierowanych do inwestorów indywidualnych (taka formuła jest niestety niezbędna, aby odróżnić tego rodzaju oferty od innych typów publicznych emisji obligacji, w dalszej części tekstu będziemy mówić po prostu o emisjach publicznych), w praktyce przez ten rok rynek bardzo się zmienił, nie tylko na skutek pandemii.

Przede wszystkim mocno spadła liczba emitentów – w pierwszej połowie 2020 r. było ich zaledwie trzech (przed rokiem pięciu), trudno więc nazwać rynkową ofertę zróżnicowaną. Nie można za to obarczać tylko wybuchu epidemii. Jej następstwem była wprawdzie rezygnacja Kruka z zamiaru przeprowadzenia publicznej emisji obligacji, ale w rzeczywistości emitenci już od dwóch lat kierują do Komisji Nadzoru Finansowego coraz mniej prospektów emisyjnych i właśnie w 2018 r. rynek emisji publicznych przechodził najtrudniejszy okres widoczny m.in. w rekordowo długiej przerwie między kolejną emisją publiczną (ponad trzy miesiące). Był to naturalnie efekt wybuchu afery GetBacku, z której różnego rodzaju skutkami (m.in. zaostrzeniem reguł dotyczących emisji) rynek mierzy się do dziś.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Obligacje
Dwa i pół roku bez defaultów
Obligacje
Liczba emisji obligacji firm najniższa w krótkiej historii rynku
Obligacje
Zagranica grymasi, Polacy biorą obligacje jak leci
Obligacje
Popyt krajowy na obligacje skarbowe pozostaje silny, ale z zagranicą krucho
Obligacje
Czy listy zastawne będą pasować do twojego portfela?
Obligacje
MCI z programem obligacji wartym 100 mln zł