Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To prawda, że pandemia złapała wielu deweloperów „na wykroku" – rekordowa, a w każdym razie wyraźnie wyższa niż kilka lat wcześniej „produkcja" mieszkań znajdowała nabywców mimo rosnących cen, co pozwalało utrzymać marże, generować gotówkę i wypłacać niebagatelne kwoty dywidend.
Dobre warunki sprawiły, że część deweloperów zaczęła mniej konserwatywnie niż do tej pory podchodzić do wskaźników zadłużenia i płynności, ale nie znaczy to wcale, że deweloperzy obecni na Catalyst zadłużali się na potęgę. Przeciwnie – między grudniem 2018 i grudniem 2019 r. średnia wartość długu netto spadła z 0,34x kapitału własnego do 0,31x (czyli o blisko 8,5 proc.). Choć sześciu deweloperów zwiększyło poziom lewarowania, niekiedy znacząco, to dziesięciu innych go zmniejszyło. Deweloperzy różnią się poziomem zlewarowania, warto jednak odnotować, że w żadnym wypadku nie można go uznać za wysoki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W II kwartale wartość przeprowadzonych emisji obligacji korporacyjnych (z wyłączeniem banków i pokrewnych) po raz trzeci z kolei oscylowała wokół 4 mld zł, ale w ujęciu 12-miesięcznym była najniższa od dwóch lat.
W strukturze posiadaczy skarbowych papierów wartościowych zagraniczne podmioty odgrywają coraz mniejszą rolę. Ich miejsce wypełniają krajowi inwestorzy instytucjonalni i indywidualni.
Zagraniczne fundusze, po sporych zakupach na początku roku, trzeci miesiąc z rzędu zredukowały zaangażowanie w polskie papiery skarbowe. Rynek pozostaje jednak chłonny dzięki krajowym inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym. Pytanie, jak długo.
Listy zastawne banków hipotecznych zabezpieczone kredytami hipotecznymi, uchodzą za najmniej ryzykowne papiery wartościowe. Ale nie znaczy to jeszcze, że będą pasowały do każdego portfela inwestycyjnego.
Obligacje mogą być atrakcyjnym źródłem budowania długoterminowej płynności, zwłaszcza w środowisku malejących stóp procentowych – twierdzi wiceprezes Ewa Ogryczak.
Ministerstwo Finansów przedstawiło ofertę detalicznych obligacji skarbowych na lipiec. Na co mogą liczyć inwestorzy?