Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ministerstwo Finansów szacuje, że na koniec 2018 r. udało się obniżyć udział zadłużenia w walutach obcych poniżej symbolicznego poziomu 30 proc. Ostatnio tak stosunkowo niski poziom zadłużenia zagranicznego Skarb Państwa notował w 2010 r.
– Pomógł w tym splot kilku czynników – komentuje Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. – Dobra kondycja budżetu państwa pozwala na obniżenie potrzeb pożyczkowych netto, co oznacza w ogóle mniejszą emisję papierów wartościowych – mówi Benecki. Do tego popyt na obligacje złotowe na krajowym rynku jest bardzo silny, głównie z banków, bo w ten sposób mogą one obniżać wartość należnego fiskusowi podatku bankowego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W II kwartale wartość przeprowadzonych emisji obligacji korporacyjnych (z wyłączeniem banków i pokrewnych) po raz trzeci z kolei oscylowała wokół 4 mld zł, ale w ujęciu 12-miesięcznym była najniższa od dwóch lat.
W strukturze posiadaczy skarbowych papierów wartościowych zagraniczne podmioty odgrywają coraz mniejszą rolę. Ich miejsce wypełniają krajowi inwestorzy instytucjonalni i indywidualni.
Zagraniczne fundusze, po sporych zakupach na początku roku, trzeci miesiąc z rzędu zredukowały zaangażowanie w polskie papiery skarbowe. Rynek pozostaje jednak chłonny dzięki krajowym inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym. Pytanie, jak długo.
Listy zastawne banków hipotecznych zabezpieczone kredytami hipotecznymi, uchodzą za najmniej ryzykowne papiery wartościowe. Ale nie znaczy to jeszcze, że będą pasowały do każdego portfela inwestycyjnego.
Obligacje mogą być atrakcyjnym źródłem budowania długoterminowej płynności, zwłaszcza w środowisku malejących stóp procentowych – twierdzi wiceprezes Ewa Ogryczak.
Ministerstwo Finansów przedstawiło ofertę detalicznych obligacji skarbowych na lipiec. Na co mogą liczyć inwestorzy?