Medycyna i zdrowie

200 mln zł od NCBR na walkę z koronawirusem. Spółki już się szykują

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym trafi 200 mln.
Foto: Adobestock

NCBR przewidziało trzy podstawowe obszary. Należą do nich diagnostyka, czyli urządzenia do szybkiego wykrywania obecności koronawirusa, profilaktyka, obejmująca działania prewencyjne i poprawę bezpieczeństwa biologicznego oraz leczenie, a więc badania nad wykorzystaniem istniejących lub nowych leków, a także prace nad szczepionką.

– To największa jak dotąd kwota przeznaczona w Polsce na wsparcie innowacji, które pomogą w walce z koronawirusem – mówi były już wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. – Liczymy na to, że prace polskich naukowców i przedsiębiorców nie tylko pomogą w opanowaniu obecnie rozprzestrzeniającej się pandemii, ale w przyszłości pozwolą skutecznie przeciwdziałać chorobom wirusowym, leczyć je i minimalizować ich skutki. – dodaje.

Notowane na małym dużym parkiecie GPW spółki deklarują chęć wzięcia udziału w ogłoszonym konkursie.

- W ramach podejmowanych przez nas strategicznych inicjatyw dotyczących rozwoju skutecznych terapii przeciwko COVID19 będziemy składać aplikacje do właśnie ogłoszonego konkursu w ramach Szybkiej Ścieżki -mówi Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharmy. - Zgłoszenie będzie obejmować opracowanie innowacyjnych molekuł specyficznie targujących w elementy wirus SARS CoV-2, przeprowadzenie rozwoju przedklinicznego i klinicznego wybranych kandydatów na lek, a także zabezpieczenie ich dostępności na potrzeby pacjentów w naszym kraju - dodaje.

PZ Cormay z kolei stwierdza, że analizuje warunki konkursu i na obecnym etapie jest za wcześnie by przesądzić, czy weźmie w nim udział. GenXone, spółka portfelowa notowanego na NewConnect Medcampu, nie ma takich wątpliwości i zamierza wystartować w konkursie.

Natomiast Scope Fluidics podkreśla, że od połowy ubiegłego miesiąca aktywnie działa w zakresie pozyskania finansowania na certyfikację i wdrożenie produkcji testów wykrywających SARS-CoV-2 ze środków Unii Europejskiej.

-Oczywiście rozważamy również udział w naborze wniosków NCBiR w ramach szybkiej ścieżki do walki z koronawirusem - potwierdza Szymon Ruta, członek zarządu spółki.

Inno-Gene, pracująca obecnie nad projektem Genomicznej Mapy Polski, otrzymał zaproszenie od publicznych podmiotów do konsorcjum. Jego celem jest wdrożenie technologii automatycznej detekcji SARS-CoV-2.

- Będziemy z partnerami starać się uzyskać dofinansowanie na te projekty - potwierdza Jacek Wojciechowicz, prezes zarządu Inno-Gene.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.