Medycyna i zdrowie

Bioton drożeje po raporcie

Mimo trwającej pandemii zeszły rok był dla producenta insuliny całkiem udany. Jego akcje dziś drożeją.
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

W czwartek około godz. 10 kurs Biotonu rośnie o 8 proc. do 5,9 zł. „Rok 2020 zamyka pierwszy etap działań związanych ze zamianami organizacyjnymi zapoczątkowanymi w poprzednich latach, do których zobowiązał się zarząd. Działalność operacyjna jest obecnie przygotowana do skutecznego wypełniania naszych zobowiązań w zakresie dostaw i kosztów" – napisał w liście do akcjonariuszy prezes Biotonu, Jeremy Launders. Podkreślił, że w 2020 r. spółka zakończyła poprawę portfela produktowego, co dało lepszą kontrolę dostaw i kosztów.

„Dodatkowo, w rezultacie prowadzonych działań i usprawnień procesów, koszty operacyjne rozpoznane w skonsolidowanym rachunku zysków i strat zmniejszyły się o 32 proc., co przyniosło poprawę osiąganych zysków operacyjnych w tym poziomu EBITDA który w 2020 roku wyniósł 80,3 mln zł. W 2020 roku nie odnotowano istotnych odpisów wartości niematerialne" - informuje zarząd.

Warto odnotować, że w 2020 r. grupa zmniejszyła zadłużenie w instytucjach finansowych o 20 mln zł, tj. 25 proc. całkowitego zadłużenia.

„Spółka osiąga dobre wyniki w Polsce z obecnym udziałem w rynku insulin klasycznych na poziomie 35 proc. W 2020 roku spółka kontynuowała rozwój sprzedaży w obszarze rynków międzynarodowych osiągając wzrost rok do roku na poziomie 14 proc. w stosunku do 2019 roku wraz z przewidywanymi wzrostami w kolejnych latach" – czytamy w liście. Prezes poinformował również, że na początku 2021 r. Bioton uzyskał rejestrację substancji rekombinowanej insuliny ludzkiej bez Tritonu, która obecnie jest komercjalizowana. Podkreślił również, że we współpracy z firmą Yifan International Pharmaceutical, projekt wdrożenia analogów jest na dobrej drodze, a pierwszy produkt powinien pojawić się na rynku w 2023 r.

Bioton poinformował również, że Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił złożoną przez AIS Investment 2 apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w przedmiocie uchylenia uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na transakcję sprzedaży SciGenu (podjętej 11 czerwca 2018 r. przez WZ Biotonu). Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie oddalający złożoną przez AIS apelację jest prawomocny.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.