Medycyna i zdrowie

Rynek wierzy w Biomed. WIG-leki bije rekordy

Z lubelskiej spółki napłynęły dobre wieści: jest coraz bliżej komercjalizacji leku na Covid-19. Dlaczego kurs rósł mocno już kilka dni przed podaniem tej informacji?
Foto: materiały prasowe

WIG-leki kontynuuje dobrą passę. Wcześniej w górę ciągnęły go Mabion i Celon Pharma, a od kilku dni również Biomed-Lublin. We wtorek po południu WIG-leki zyskiwał 5 proc., a zdecydowanym liderem w indeksie był Biomed. Jego akcje drożały o niemal 30 proc., do ponad 18 zł. Zwyżce towarzyszył bardzo wysoki wolumen. Tylko do godz. 15 właściciela zmieniły akcje o wartości sięgającej 170 mln zł (kapitalizacja spółki to 1,1 mld zł). Był to najwyższy obrót na GPW. Wiceliderem był Mabion z obrotem sięgającym 100 mln zł.

Krok do komercjalizacji

Wtorkowa euforia na akcjach Biomedu była reakcją na informację, która rano trafiła na rynek. Biomed złożył wniosek do Agencji Badań Medycznych o ustalenie warunków wykorzystania wyników niekomercyjnego badania klinicznego immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2. Piotr Fic, p.o. prezesa Biomedu, sygnalizuje, że już niebawem poznamy wstępną ocenę skuteczności leku. Jeśli wyniki będą pozytywne, wówczas spółka wystąpi o wprowadzenie leku w specjalnej, szybszej procedurze dopuszczenia do stosowania u chorych.

W sierpniu 2020 r. Biomed wytworzył pierwszą serię preparatu z osocza ozdrowieńców o roboczej nazwie immunoglobulina anty-SARS-CoV-2, który przekazał zespołowi odpowiedzialnemu za przeprowadzenie niekomercyjnych badań klinicznych w Specjalistycznym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie oraz pozostałym ośrodkom zaangażowanym w badania. W październiku ubiegłego roku analiza przeprowadzona w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie potwierdziła, że lek neutralizuje wirusa. Biomed poinformował też, że wyniki badań, po jednym miesiącu od wytworzenia immunoglobuliny, potwierdziły stabilność produktu.

Liderem projektu jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie SPZOZ. Biomed jest członkiem konsorcjum i dostawcą immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2. Projekt jest realizowany i finansowany w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych.

Kurs nie czekał na raport

Nadzieja na wytworzenie leku na Covid-19 przez Biomed niosła notowania giełdowej spółki w zeszłym roku. W ostatnich dniach kurs również mocno szedł w górę przy wysokich obrotach – mimo że ze spółki nie napływały wtedy żadne informacje. Przed 9 marca za akcję płacono niespełna 9 zł, a potem zaczęła się gwałtowna zwyżka. Sesję 10 marca kurs zakończył aż 36,8-proc. wzrostem, w czwartek obserwowaliśmy 10-proc. korektę, ale od piątku akcje znów drożały. W piątek zyskały 7,3 proc., a w poniedziałek 20,4 proc.

Foto: GG Parkiet

Co na to Komisja Nadzoru Finansowego? – KNF nie komentuje i nie poddaje publicznej analizie sytuacji konkretnych spółek, ani nie informuje o podejmowanych wobec nich działaniach. Na bieżąco monitorujemy prawidłowość wypełniania obowiązków informacyjnych przez emitentów, w tym w szczególności w zakresie rozporządzenia MAR, ustawy o ofercie publicznej oraz możliwości potencjalnej manipulacji kursem lub wykorzystania informacji poufnej – odpowiada Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

15 marca 2021 r. została podjęta uchwała zarządu Biomedu w sprawie zamiany 237 923 akcji imiennych serii B na akcje na okaziciela – w związku z otrzymaniem w tej sprawie wniosku od akcjonariusza. Akcje te były wcześniej uprzywilejowane co do głosu. Nie podano, do którego akcjonariusza należy pakiet. Po tej zamianie ogólna liczba głosów ze wszystkich wyemitowanych przez spółkę akcji wynosi 80 673 664, zamiast dotychczasowych 80 911 587. Wysokość kapitału zakładowego się nie zmieniła i wynosi 6 226 041 zł.

Gorąca branża

Pandemia zwiększyła zainteresowanie inwestorów spółkami biotechnologicznymi. W ostatnich tygodniach głośno jest m.in. o wspomnianym już Mabionie, który właśnie z sukcesem uplasował emisję akcji. Jego kurs ostatnio mocno poszedł w górę na wieść o współpracy z koncernem Novavax, która otworzyła polskiej spółce drogę do włączenia się w łańcuch produkcyjny w zakresie komercyjnego wytwarzania substancji czynnej szczepionki przeciw Covid-19.

Ambitne plany ma też Celon Pharma. I również podwyższa kapitał. Zarząd spółki zdecydował w sprawie emisji do 15 mln akcji w ramach kapitału docelowego. Akcjonariusze dali zielone światło na tę emisję w zeszłym miesiącu. Celon jest największą polską spółką biotechnologiczną na GPW, wartą obecnie ponad 2,2 mld zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.