Ludzie rynku

Prof. Piotr Wachowiak: Wydatki dają napęd, ale mają skutki uboczne

WYWIAD | Prof. Piotr Wachowiak, z rektorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie rozmawia Grzegorz Siemionczyk

Prof. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Foto: materiały prasowe

W dorocznym raporcie, który SGH przygotowuje we współpracy z Forum Ekonomicznym, czytamy m.in., że w 2020 r. Polska, wraz z Litwą, była liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o konwergencję, czyli nadrabianie zaległości rozwojowych względem krajów zachodniej Europy. To odzwierciedlenie tego, że recesja u nas była znacznie płytsza niż w krajach „starej Unii". Z czego wynikała dość duża odporność polskiej gospodarki na pandemiczny szok?

Nie ma tutaj jednej przyczyny. Po pierwsze, wciąż mamy sporo do nadgonienia – więcej niż niektóre kraje w regionie. A to sprzyja szybszej konwergencji. Po drugie, bardzo pomocna była ekspansywna polityka fiskalna, która ochroniła gospodarkę, podtrzymała poziom zatrudnienia. Tutaj jednak potrzebne jest zastrzeżenie: na dłuższą metę konsekwencje tej polityki stymulacyjnej mogą być negatywne. Jej ubocznym skutkiem jest inflacja, najwyższa od 20 lat. Trudno uznać to za zjawisko korzystne.

Przed pandemią stałym problemem był niski poziom inwestycji. Jednym z jego źródeł były malejące stale marże zysku firm, które nie były w stanie przerzucać rosnących kosztów na ceny swoich towarów i usług. To się teraz zmieniło, firmy odzyskały zdolność do kształtowania cen. Może ta podwyższona inflacja nie jest jednoznacznie niekorzystna?

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.