Kryptowaluty

#WykresDnia: Bitcoin na fali. Kryptowaluta przebiła 22 tys

Kryptowaluta przebiła w czwartek 22 000 dolarów, a analitycy twierdzą, że musi jeszcze nastąpić dalszy wzrost.
Foto: Adobestock
Foto: pbs.twimg.com

W środę Bitcoin wzrósł o o 10 proc. do 21 293 USD w Nowym Jorku, potwierdzając prognozy, które zostały wyszydzone kilka miesięcy temu i doprowadzając do jeszcze wyższych prognoz. Przedłużona została dobrą passę w tym roku w obliczu rosnącego zainteresowania dużych firm inwestycyjnych, które przyciąga jego potencjał do szybkich zysków. Cena bitcoina wzrosła w tym roku o ponad 400 proc. z najniższego poziomu około 3600 USD w marcu, kiedy pandemia koronawirusa wywołała głęboką wyprzedaż na rynkach finansowych na całym świecie. Analitycy stwierdzili, że w przeciwieństwie do poprzednich wzrostów, głównym czynnikiem wpływającym na cenę okazali się inwestorzy instytucjonalni kupujący kryptowalutę.

Nigel Green, dyrektor generalny deVere Group, firmy która prowadzi giełdę bitcoinów, powiedział: „Przyciągają ich dobre zwroty, które obecnie oferuje ta klasa aktywów cyfrowych, ale co ważniejsze, ogromny potencjał na przyszłość, jaki oferuje. Ponieważ niektóre z największych instytucji na świecie - wśród nich międzynarodowe firmy płatnicze i giganci z Wall Street - coraz bardziej angażują się w kryptowaluty, wnosząc ze sobą swoją ogromną wiedzę i kapitał, to z kolei zwiększa zainteresowanie konsumentów".

Wzrost kursu Bitcoina następuje po gwałtownym wzroście ceny waluty cyfrowej w 2017 r., kiedy to zwiększyła się o ponad 900 proc. i zbliżyła się do 20 000 USD do połowy grudnia, a światowi liderzy finansowi i ekonomiści ostrzegali przed bańką cenową na równi z holenderską manią tulipanów w XVII wiek. Bitcoin następnie spadł poniżej 7000 USD na początku lutego 2018 r., ale nigdy nie osiągnął zera, jak prognozowali niektórzy analitycy w tamtym czasie.

Rośnie zainteresowanie inwestorów Bitcoinem jako potencjalnym sposobem ochrony przed rosnącą inflacją. Oczekiwania inwestorów City dotyczące wyższych stóp inflacji rosły w ostatnich tygodniach, napędzane perspektywą silniejszego ożywienia gospodarczego na świecie w przyszłym roku dzięki szczepionce Covid i środkom stymulacyjnym ze strony banków centralnych i rządów krajów rozwiniętych.

„Mamy nową linię w piasku i uwaga przenosi się na kolejną barierę 30 000 dolarów" - powiedział Antoni Trenchev, współzałożyciel i partner zarządzający Nexo, pożyczkodawcy kryptowalut. To „jest początkiem nowego rozdziału dla Bitcoin. Jest to narracja, do której media i sprzedawcy detaliczni mogą właściwie się podczepić, ponieważ byli wyraźnie nieobecni na tym rajdzie ". Cena Bitcoina osiągnie 36 602 USD w 2021 r. - wynika z najnowszej ankiety Kraken Crypto Sentiment przeprowadzonej w drugiej połowie 2020 roku. Kraken jest jedną z największych giełd kryptowalut na świecie. I nie jest to najwyższa prognoza. Michael Novogratz, dyrektor generalny Galaxy Digital od początku zajmującej się kryptowalutą uważa, że bitcoin gwałtownie wzrośnie do 55 000 lub 60 000 USD do końca przyszłego roku, kontynuując swój epicki wzrost. Tyler i Cameron Winklevoss, również pierwsi inwestorzy bitcoinów i współzałożyciele Gemini, giełdy kryptowalut sądzą, że waluta może kiedyś osiągnąć 500 000 USD, ponieważ więcej osób używa jej jako zabezpieczenia przed inflacją zamiast złota. Niedobór bitcoina w połączeniu z „szalejącym drukowaniem pieniędzy" przez Fed oznacza, że ??cyfrowy token powinien ostatecznie wzrosnąć do około 400 tysięcy dolarów, powiedział Scott Minerd z Guggenheima.

Jednak dla większości inwestorów osoby zajmujące się planowaniem finansowym wahają się, czy doradzać inwestowanie dużej części portfela w bitcoin. „Niezwykle ważne jest, aby zrozumieć związane z tym ryzyko" - powiedział certyfikowany doradca finansowy Douglas Boneparth, założyciel i prezes Bone Fide Wealth w Nowym Jorku dodając, że bitcoin jest aktywem wysoce spekulacyjnym, pomimo zachęcających nagłówków. „Nie trzeba spoglądać zbyt daleko w przeszłość, aby zobaczyć, jak niestabilna może być" - dodał.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.