Kryptowaluty

Z kilkuset tysięcy do 86 miliardów USD. Kolejny przełom w świecie bitcoina

W środę na Nasdaqu zadbiutowała giełda Coinbase. Jej założyciel Brian Armstrong zaczynał w 2011 r. od kodowania w Javie. Dziś jest jednym z najbogatszych ludzi świata.
Foto: Bloomberg

Kapitalizacja rynku kryptowalut osiągnęła w tym tygodniu rekord 2,24 bln USD, a wiele aktywów, z bitcoinem na czele, ustanowiło szczyty notowań. Trudno nie powiązać ostatnich wydarzeń z debiutem Coinbase na Nasdaqu. Największa w USA giełda kryptowalutowa weszła na jeden z największych parkietów na świecie. A jeszcze dekadę temu był to mały startup, którego pomysł biznesowy wywoływał u przedstawicieli finansowego mainstreamu raczej szyderczy uśmiech niż odruch sięgania po portfel. Wielu jednak uwierzyło w ten biznes, a w środę mogli sobie tę wiarę sowicie wynagrodzić.

Udane IPO

Do obrotu na technologicznej giełdzie weszły tylko istniejące akcje Coinbase. Nie było nowej emisji. Cena odniesienia została ustalona na 250 USD. Handel otworzył się po 381 USD, w szczycie kurs sięgnął 429,5 USD, w dołku 310 USD, a sesja zamknęła się przy kursie 366,17 USD. Przy tej ostatniej wycenie wartość firmy szacowana na podstawie kapitalizacji wynosi 86 mld USD. To tylko o 22 proc. mniej niż łączna kapitalizacja spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.