REKLAMA
REKLAMA

Kryptowaluty

Bitcoin w liczbach, czyli ponad pół miliona monet wartych 2,2 mld USD na pięciu adresach

Jest początek roku, więc warto zobaczyć, jak wygląda ogólna sytuacja na rynku najbardziej popularnej kryptowaluty.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

Ponieważ blockchain, na którym bazuje bitcoin, ma charakter publiczny, to bez trudu możemy sprawdzić, jak wygląda struktura podaży cyfrowej waluty. Dane takie można znaleźć m.in. w serwisie bitinfocharts.com.

Dane ogólne

Zacznijmy od podstawowych statystyk. Łączna liczba wykopanych bitcoinów (stan na 3 stycznia 2019 r., godz. 12.30) wynosi dokładnie 17 460 204 sztuki. Stanowi to 83,1 proc. wszystkich bitcoinów, które mają zostać wydobyte. Liczba bloków w łańcuchu kryptowaluty sięga natomiast 556 823 i co 10 min powstaje kolejny. Za „wykopanie" bloku górnik dostaje obecnie 12,5 bitcoina, wartych przy obecnym kursie 49 000 USD. Takie wynagrodzenie będzie aktualne do 25 maja 2020 r. Wtedy nastąpi tzw. Halving, w wyniku którego nagroda spadnie o połowę.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA