Inwestycje

Typ fundamentalny: Miedź mimo problemów pozostaje atrakcyjna

Podwyższona rynkowa zmienność nie ominęła także rynku miedzi. Cena surowca w piątek wyraźnie spadała, by w poniedziałek odrabiać straty.
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

– Końcówka poprzedniego tygodnia była wyjątkowo nerwowa na rynkach finansowych. Wyjątkiem nie była miedź, której notowania w piątek zniżkowały o 3,5 proc. W rezultacie notowania miedzi w USA spadły na koniec tygodnia do okolic 4,30 USD za funt. W poniedziałek rano cena miedzi odbija do rejonu 4,37 USD za funt – wskazuje Dorota Sierakowska. Podobną zależność było widać na giełdzie w Londynie. Tam w piątek miedź straciła 3 proc. i przerwała serię pięciu wzrostowych sesji. Oddaliła się także od okrągłego poziomu 10 tys. USD za tonę. W poniedziałek mieliśmy próby odrabiania strat i dojście do okolic 9,7 tys. USD. A przecież miedź jeszcze nie tak dawno była wskazywana jako jeden z faworytów inwestycyjnych ma kolejne miesiące. – Zmiany cen miedzi to efekt wahań nastrojów inwestorów, dotyczących potencjalnego wpływu nowego szczepu koronawirusa Omikron na globalną gospodarkę. Popyt na miedź jest bowiem ściśle uzależniony od tempa wzrostu gospodarczego na świecie ze względu na wykorzystanie miedzi w tak kluczowych i koniunkturalnych branżach jak budownictwo czy transport – podkreśla Dorota Sierakowska i dodaje, że poniedziałkowe odbicie miało związek nie tylko z samym polepszeniem nastrojów na globalnych rynkach. Sprzyjały temu również fundamenty. – Są to utrzymujące się niskie poziomy zapasów miedzi, monitorowanych przez LME – podkreśla. Oczywiście chwilowe wahania mogą popsuć nastroje inwestorom, ale zdaniem ekspertów rynek miedzi wciąż ma potencjał do wzrostu, a kluczem będzie stabilizacja rynkowa i powrót do normalnego funkcjonowania gospodarek światowych. PRT

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.