REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje alternatywne

Światowy model

Do końca lat 60. wszystkie modele Forda produkowane w Niemczech nosiły nazwę Taunus, choć różniły się nadwoziem i klasą. Ostatnia generacja zadebiutowała w 1970 roku.
Ford Taunus TC jest ciekawą alternatywą dla innych klasycznych aut z niższej półki cenowej. Linia nadwozia tego sedana ma charakter i dobrze oddaje ducha lat 70. Nazwę Taunus zapożyczono od pasma gór w Niemczech.
www.classicmotors.pl

Henry Ford już w 1911 roku otworzył swoją pierwszą fabrykę w Europie. Wybór potentata padł na angielski Manchester. Najpierw wytwarzano tam Model T, potem pojawiły się kolejne, konstruowane już na miejscu. Były to m.in. modele: Perfect, Anglia, Popular, Consul Cortina (ten ostatni zostanie jeszcze wywołany do tablicy). W 1925 roku Ford otworzył zakład także w Niemczech. Kilka lat później kolejny w Kolonii. To tam właśnie zadebiutował w pechowym roku 1939 pierwszy Taunus G39A. Nazwę zaczerpnięto od niewysokiego pasma górskiego w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Hesja.

Dwudrzwiowa limuzyna, pieszczotliwie określana mianem „Buckeltaunus", czyli „garbaty Taunus", była wytwarzana aż do 1942 roku, mimo przestawienia większości produkcji na potrzeby armii Hitlera. Gdy po wojnie fabrykę przywrócono do życia i wznowiono cywilną produkcję, Ford wrócił do sprawdzonej nazwy i to z rozmachem. Do końca lat 60. wszystkie modele Forda opuszczające niemiecką fabrykę były Taunusami. Różniły się jednak nie tylko nadwoziem, ale też klasą. Produkowano Taunusy 12 M, 15 M, 17 M, 20 M, 26 M – im wyższy numer, tym wyższy segment. Oferowano czterodrzwiowe sedany, coupé, kombi, furgony i kabriolety.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA