REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje alternatywne

Łatwo dla niej stracić głowę

Lancia Stratos jest jednym z najbardziej oszałamiających samochodów sportowych, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Powstało tylko 500 egzemplarzy, więc pozostaje w sferze marzeń wielu kolekcjonerów.
Stratos całą swoją sprężoną jak do skoku sylwetką zdradza cechy drapieżnika. Lancia Stratos z roku 1975 w drogowej wersji Stradale. Zapiera dech
www.ruotedasogno.com

Lancia to włoska marka założona w Turynie w 1906 roku przez Vincenzo Lancię i Claudio Fogolino. Od początku budowano jej prestiż, tworząc samochody luksusowe, pełne elegancji i pięknie stylizowane. Poza limuzynami włoska marka miała w swojej ofercie również pojazdy użytkowe: ciężarówki, autobusy, trolejbusy, a w okresie wojny także wojskowe. Dział odpowiedzialny za tę gałąź produkcji z czasem stał się częścią znanej dziś firmy Iveco.

Wyróżnikiem wielu modeli były nazwy wywodzące się z greckiego alfabetu. Już pierwszy seryjny wóz to Lancia Alfa, produkowana w latach 1908–1909. Potem pojawiały się m.in. nazwy: Theta, Gamma, Kappa, Zeta, Ypsilon, a także Lambda. Ten ostatni, debiutujący w 1922 roku, przeszedł do historii jako pierwszy samochód na świecie z niezależnym zawieszeniem przednich kół i nadwoziem samonośnym. Pierwszy seryjny silnik V6 to również dzieła Lancii. Pojawił się w roku 1950 w modelu Aurelia.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA