Inwestycje alternatywne

Chevrolet Impala: Muskularna antylopa

Retro jest w cenie. Chevrolet Impala SS z 1967 roku to jedna z ikon najlepszych czasów muscle carów. Wspaniale utrzymany egzemplarz skusi na pewno miłośnika amerykańskiej legendy szos.

Impala SS – ten wóz zawsze będzie się wyróżniał na drogach. Zachwycają imponujące wymiary, ale i lekkość tego nadwozia.

Foto: www.inwestujwklasyka.pl

Wnętrze jest bardzo przestronne i ma ciekawe połączenie beżowej skórzanej tapicerki z czarną deską rozdzielczą i z aluminiowymi elementami.

Foto: www.inwestujwklasyka.pl

Gdy należący do General Motors Chevrolet wprowadzał w 1958 roku model Impala, był to najdroższy i najbardziej luksusowy pojazd tej marki. Prace nad nim trwały od połowy lat 50. i w pierwszej generacji widać ducha tej epoki. Samochód charakteryzował się masywną karoserią zdobioną przez uwypukloną maskę oraz szeroko rozstawione, podwójne reflektory i szeroką, nisko umieszczoną chromowaną atrapę chłodnicy. Dostępne były dwudrzwiowe coupe i kabriolet. Już po roku wprowadzono spore zmiany i cechę wyróżniającą drugą generację wygładzone linie, wielkie skrzydła z tyłu pojazdu i światła tylne przypominające zmrużone gadzie ślepia. Potem zmieniono je na potrójne, okrągłe, już nie tak efektowne. Gama powiększyła się o czterodrzwiowego sedana.

Wspaniały muscle car Chevroleta. Jego konkurentem był m.in. kultowy Dodge Charger. Pod długą maską tkwi Big Block o pojemności 6500 cm? i mocy 325 KM.

Foto: www.inwestujwklasyka.pl

Impala ewoluowała bardzo często. Do wspomnianych wersji nadwoziowych dołączyło potem jeszcze pięciodrzwiowe kombi. Model był wytwarzany do 2020 roku i doczekał się 10 generacji. Moim zdaniem godne uwagi jest pięć pierwszych; no, może jeszcze szósta. Dziś jednak zatrzymam się przy Chevrolecie Impali numer IV, który został zaprezentowany po raz pierwszy w 1964 roku. Przyniósł zmianę w pozycjonowaniu tego modelu, oddając palmę pierwszeństwa droższemu i bardziej luksusowemu modelowi Caprice. Impala stała się zatem drugą z topowych konstrukcji Chevroleta, ale zyskała na tym bardziej muskularną stylistykę.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.