Inwestycje alternatywne

Land Rover. Klasykiem w teren

Retro jest w cenie. Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia w naszym wakacyjnym kabrioletowym cyklu przypominam legendę brytyjskiej motoryzacji i zarazem kultowy wóz terenowy. To oczywiście Land Rover.
Land Rover Defender 90 w rzadkiej odmianie Cabrio. Cyfra w nazwie to rozstaw osi podany w calach. 90 są krótkie, wersje dłuższe oznaczane są 110.
www.gieldaklasykow.pl

Czym byłaby turystyka w trudnym terenie, gdyby nie wojsko. Nawet pacyfiści muszą przyznać, że wiele wynalazków ułatwiających nam życie na co dzień ma swoje początki w projektach woskowych. To wielka kuźnia technologii. Tak też było z samochodami terenowymi. Historia Land Rovera rozpoczęła w 1948 roku. Pierwszym modelem marki był Land Rover Series, inspirowany amerykańskim wojskowym Jeepem Willysem. Wytwarzano go najpierw w firmie Rover, a następnie już pod własną marką. Wóz stał się podstawowym elementem wyposażenia wojska, nie tylko brytyjskiego. Armie całego świata najchętniej wybierają właśnie Defendera. Bo pod taką nazwą od 1983 roku jest dziś wytwarzana ta terenówka.

O tym, jak kapitalna jest konstrukcja tego samochodu, świadczy fakt, że od ponad 70 lat obyła się bez większych zmian. Jest prosta i tym samym niezawodna. Oczywiście samochód przechodził wiele modyfikacji, szedł z duchem czasu, był coraz lepiej wyposażany, lecz główne założenia konstrukcji i kształt nadwozia zostały właściwie takie same. W pierwszej odsłonie wóz doczekał się trzech generacji. Za najtwardszą odmianę w kilkudziesięcioletniej historii modelu uchodzi Series IIa. Series III powstawał w latach 1971–1985, wyróżniając się światłami umieszczonymi na błotnikach. Był pierwszym, w którym zastosowano w pełni synchronizowaną skrzynię biegów. Defender w pierwszej generacji (1983–2016) też był bardzo klasyczny. Dopiero najnowsza wersja mocno odbiła w przyszłość, także stylizacyjnie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.