Inwestycje alternatywne

Włoski demon

Wśród wielu wersji niesamowitego Fiata 8V ta zaproponowana przez Vignale jest chyba najbardziej awangardowa. Wszystkie budzą wielkie emocje od ponad sześciu dekad i są zazwyczaj warte sześciocyfrowe sumy.
Fiat 8V to dwudrzwiowe coupé, tu w wersji z nadwoziem firmy Vignale. Blisko osadzone reflektory to jeden ze znaków rozpoznawczych tego modelu.
Lamus

Zacznę współcześnie. Przy całym szacunku i sympatii dla marki Fiat jest ona jedną z tych, które rozmieniły się na drobne. Owszem, finansowo jako koncern radzi sobie znakomicie. Przejęcie Chryslera i powołanie spółki Fiat Chrysler Automobiles uczyniło z włoskiej firmy giganta, który w swym portfelu miał m.in. takie marki jak Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati i Ram. W styczniu 2021 FCA połączyło się z francuskim PSA i do wspomnianych marek dołączyły: Citroën, Peugeot, DS, Opel i Vauxhall. Nowy megakoncern nosi nazwę Stellantis i jest teraz czwartym co do wielkości producentem samochodów na świecie.

Jednak Fiat jako marka jest cieniem dawnej potęgi. Proponowane przez nią samochody są w większości nijakie, słabe jakościowo i przestarzałe. Wyjątek to udany model 500 w wielu wariacjach. A przecież przed laty włoska marka, istniejąca od 1899 roku, produkowała samochody olśniewające, zapierające dech w piersiach i bardzo nowoczesne. Prym wiedzie wśród nich ekstrawagancki Fiat 8V zaprezentowany po raz pierwszy na wystawie Salon International de l'Auto w Genewie w 1952 roku. Wywołał szok! Fiat przedstawił niemal kosmiczną wizję sportowego supersamochodu. Nazwano go Otto Vu, czyli 8V, od ośmiocylindrowego silnika 2.0. Wykonany został z lekkiego stopu aluminium, miał moc 117 KM i pozwalał na przyspieszenie 0–100 km/h w 12,6 sekundy, a prędkość maksymalna dochodziła do 192 km/h.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.