Handel i konsumpcja

Grupa CCC chce znowu szybko rosnąć organicznie

Polkowicka grupa, kiedyś skupiona tylko na obuwiu, w nowej strategii Go.25 mocniej stawia na nowy asortyment, w tym odzież. Nowe otwarcie czeka jej platformy e-commerce.

Dariusz Miłek, założyciel CCC, zapewnia, że grupa nie zamierza się na razie z nikim łączyć. Widzi rezerwy.

Foto: materiały prasowe

Zarząd obuwniczo-odzieżowej grupy CCC przyjął i przedstawił nową strategię do 2025 r. Wśród jej założeń finansowych jest potrojenie przychodów do ponad 20 mld zł przy 60-proc. udziale e-commerce i podniesienie marży EBITDA do ponad 12 proc. W średnim terminie grupa nie wyklucza wypłaty dywidendy. Podtrzymuje plan wprowadzenia na giełdę Grupy eObuwie w 2022–2023 r., choć nie tak twardo, jak wcześniej.

Naturalna kontynuacja

„GO.25 | Everything Fashion, Omnichannel Platform" – brzmi anglojęzyczna nazwa nowej strategii zapowiadanej od miesięcy, a przyjętej w czwartek przez zarząd CCC.

Według zarządu jest ona naturalną kontynuacją strategii z początku 2020 r. „Go.22", której realizację zaburzyła pandemia. Marcin Czyczerski, prezes CCC, przekonuje przy tym, że większość założeń została zrealizowana. – Chcemy przychodowo przebić prognozę na 2021 r. – wskazał.

O nowych celach Czyczerski mówi, że są konserwatywne. Strategia zakłada, że w 2025 r. przychody Grupy CCC będą trzy razy większe niż w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zakończonych 31 października, i przekroczą 20 mld zł.

Do tego czasu poprawić ma się rentowność grupy, rozumiana jako marża zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA): z około 6 proc. urosnąć ma do ponad 12 proc., co daje około 2,5 mld zł.

Foto: GG Parkiet

Spółka zamierza uzyskać ten efekt, wykorzystując posiadane zasoby i inwestując w ich technologiczne zaplecze. Jak powiedział Dariusz Miłek, założyciel CCC, firma nie planuje dużych ruchów kapitałowych. – Jeżeli pojawią się na horyzoncie spółki technologiczne, które będą mogły podbić nasz biznes strategiczny, to owszem – będziemy zainteresowani. Ale nic z dużych rzeczy, jakichś partnerów nie zamierzamy w najbliższym czasie ani kupować, ani przejmować, ani się łączyć – powiedział Miłek.

HalfPrice i internet

W końcu października grupa prowadziła 986 sklepów, o 76 mniej niż przed rokiem. Ich łączny metraż to 682 tys. mkw. Teraz chce znowu zwiększać powierzchnię sieci. W 2025 r. ma ona osiągnąć 1 mln mkw. Rosnąć ma głównie (o 400 tys. mkw. i 250 lokalizacji) sieć sklepów pod szyldem HalfPrice w formacie off-price, wymyślona przez Dariusza Miłka.

W najbliższych dniach marka ta ruszy ze sprzedażą w internecie.

Każdy z szyldów grupy ma swoje zadania. CCC w 2025 r. ma odpowiadać za 25–30 proc. przychodów grupy. eObuwie – za 30–35 proc., Modivo – za 15–20 proc., HalfPrice – za 15–20 proc., a DeeZee – za około 5 proc.

Damian Zapłata, nowy prezes eObuwia, obiecuje zbudowanie najnowocześniejszej platformy e-commere w tej części świata. Nie kryje, że to wymagać będzie inwestycji i poświęcenia – czasowo – marży EBITDA.

Przejściowo w ciągu dwóch lat może się ona obniżyć do 7 proc. Zapłata widzi przy tym potencjał zarówno w szyldach eObuwie, jak i Modivo, które w I kw. 2022 r. zacznie sprzedaż nowych kategorii produktów. Pod oboma szyldami ruszyć mają tzw. marketplac'y, gdzie inne firmy mogą prowadzić handel w sieci.

eObuwie nadal szykowane jest na giełdę. – IPO zadzieje się, gdy firma będzie gotowa. Podtrzymujemy slot czasowy – 2022–2023 – powiedział wiceprezes CCC Karol Półtorak.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.