Handel i konsumpcja

Zbliżają się giełdowe debiuty spółek Palikota

Spółka Janusza Palikota znów zwróci się do crowdinwestorów po kapitał. Emisja ma ruszyć 30 września.

Janusz Palikot, prezes Alembiku Polska oraz Grupy Manufaktura Piwa Wódki i Wina.

Foto: parkiet TV

Firma specjalizująca się w otwieraniu lokalnych destylarni oraz produkcji wódek chce pozyskać 1 mln euro, m.in. na dalszy rozwój produkcji.

Większa skala

Emisja akcji o wartości do 1 mln euro ma by przeprowadzona na platformie Crowdway. Pozyskane środki mają pomóc przede wszystkim w rozwoju sieci destylarni – Alkotek – oraz rozwoju produkcji Wódki Palikota. Spółka ma zadebiutować na giełdzie najpóźniej w 2023 r. Tworzenie wspomnianych lokali z alkoholem, które będą połączone z restauracjami, ma w przyszłości być głównym biznesem spółki.

– Obecna koncepcja samodzielnego otwarcia restauracji oraz destylarni wyklarowała się jesienią ubiegłego roku, gdy pandemia pokazała znaczący wpływ na branżę gastronomiczną. Obecny model biznesowy jest odporny na zawirowania związane z pandemią. Dodatkowo nasz pomysł wsparła wcześniejsza inwestycja dotycząca zakupu pięciu urządzeń do tworzenia alkoholu, ponieważ kupiliśmy je jeszcze przy niższych cenach surowców – wyjaśnił Janusz Palikot, prezes Alembiku Polska. Pierwsze dwa lokale powstaną we Wrocławiu oraz Lublinie. Spółka pracuje nad utworzeniem podobnych m.in. w Gdańsku czy Warszawie. W przyszłym roku Alkoteki mogą się pojawić również za granicą, m.in. w Brukseli czy Londynie.

Poza wspomnianą działalnością Alembik Polska rozpoczął sprzedaż Wódki Palikota. W sierpniu jej sprzedaż sięgnęła 2 mln zł. Dotychczas produkt był dostępny w sklepach Żabka, w najbliższych tygodniach ma się pojawić m.in. w supermarketach Auchan oraz Netto.

W zeszłym roku podczas emisji spółka zgromadziła 4,2 mln zł od ponad 1,2 tys. inwestorów. Szczegółowe parametry nadchodzącej emisji możemy poznać po WZ, które odbędzie się 22 września. Prezes szacuje, że przyciągnie ona około 1 tys. inwestorów. – Cały czas zależy nam na utrzymaniu społeczności inwestorów zorientowanej wokół alkoholi kraftowych. Jednocześnie są to ludzie, którzy oczekują zysków i wyjścia z inwestycji, i ja im taką furtkę zapewniam – dodał Palikot.

Giełda w październiku?

Podczas konferencji Alembika pojawił się również temat debiutu giełdowego Tenczyńskiej Okovity, producenta m.in. whisky i okowity Grupy Manufaktura Piwa Wódki i Wina oraz samej grupy. – Liczymy, że Tenczyńska Okovita znajdzie się na giełdzie w październiku. Przy debiucie Grupy Manufaktura naszym partnerem jest DM BOŚ. Obecnie pracujemy nad niezbędnymi formalnościami, aby jak najszybciej dokończyć ten proces – wyjaśnił Palikot.

Spółki Palikota zgromadziły w ramach emisji crowdinwestycyjnych niemal 17 mln zł, a w jego projekty zainwestowało około 9 tys. osób.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.