Handel i konsumpcja

Astarta: Skok cen cukru

Ukraiński holding spożywczy pokazał bardzo dobre wyniki po I półroczu, odnotowując spory skok zysku brutto i netto. Jest to efekt głównie rosnącej ceny surowców, m.in. kukurydzy oraz cukru.
Foto: Bloomberg

– Za ponad 90-proc. zwyżkę zysków brutto odpowiadają głównie zmiany w wycenie aktywów biologicznych, które związane są z przewidywanymi rosnącymi cenami surowców. Zgodnie z obowiązującym standardem raportowania do aktywów biologicznych zaliczamy też zasiane już plony – wyjaśniła Juliya Bereshchenko, odpowiedzialna za relacje inwestorskie w Astarcie.

Za największą część przychodów Astarty w I półroczu odpowiadała sprzedaż cukru, którego ceny na Ukrainie podskoczyły o 41 proc. wobec I półrocza 2020 r. – Z powodu suszy w ubiegłym roku zbiory buraków cukrowych okazały się gorsze niż te w 2019 r. Wtedy też znacznie zmniejszyła się powierzchnia zasiewów. To wszystko doprowadziło do tego, że krajowa produkcja cukru spadła w tym roku o 22 proc., do 1,15 mln ton, i ponad 40-proc. wzrostu cen – stwierdziła Bereshchenko.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.