REKLAMA
REKLAMA

Handel i konsumpcja

Esotiq & Henderson: Więcej sklepów w kraju i za granicą

W dwucyfrowym tempie rosnąć mają w tym roku przychody Grupy Esotiq & Henderson (E&H), właściciela sieci sklepów z bielizną – zapowiedział prezes Adam Skrzypek. Grupa będzie też walczyć o wyższe marże, ale tu jej szef nie podał planowanej skali zmiany.
Foto: parkiet.com

– Społeczeństwo bogaci się, niedziele są „skrócone", a czynsze w galeriach spadną niewiele. Będziemy starali się utrzymać wysokie marże - mówił Skrzypek. Mniej agresywna polityka przecen miała sprawić, że w IV kwartale ub.r. sprzedaż detaliczna w przeliczeniu na metr kwadratowy spadła o 6,8 proc. do 565 zł.

E&H obawia się zakazu handlu w niedziele mniej niż konkurenci. Wprawdzie szef grupy nie podał, jaka część jej przychodów w 2017 r. wypracowywana została tego dnia, ale zwrócił uwagę, że połowa franczyzowych sklepów Esotiq mieści się przy ulicach i była zamknięte w ostatni dzień tygodnia z zasady.

Wyniki operacyjny i netto powinny przestać obciążać w tym roku straty w Niemczech. Grupa nadal wierzy w ten rynek i chce otworzyć tam pięć sklepów, co da w sumie 11. W Polsce pod szyldem Esotiq działały w końcu ub.r. 263 sklepy, czyli 92 proc. wszystkich. W tym roku grupa chce otworzyć w kraju 20 sklepów. Z kolei liczba sklepów grupy za wschodnią granicą ma urosnąć w tym roku o 13 – do 32. Na mapie E&H pojawią się dwa nowe rynki: Kazachstan i Rosja.

W grudniu grupa prowadziła 286 sklepów, w tym 231 w modelu franczyzowym. To mniej niż w rok wcześniej, ale w lipcu ub.r. poza grupę wydzielono biznes odzieżowy prowadzony z projektantką Ewą Minge. Okrojona bieliźniana grupa w IV kwartale ub.r. miała 36,9 mln zł przychodów (pro forma wzrost o 3 proc. rok do roku), 63,4-proc. marżę brutto i 1 mln zł zysku netto.

Analitycy biura BDM spodziewali się wyższego zarobku (1,9 mln zł). Być może nie tylko oni, bo kurs akcji E&H w czwartek spadał o ponad 3 proc.

Gros wyników wypracowuje spółka matka. W 2017 r. jej przychody urosły o 19,5 proc., do 148,4 mln zł, a zysk netto o 99 proc., do 8,1 mln zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA