Gra giełdowa

Parkiet Challenge. Największe firmy w centrum uwagi

Najpopularniejsza piątka spółek pierwszego dnia gry giełdowej to firmy z WIG20. Czy faktycznie to one w dłuższym terminie mają większy potencjał do wzrostu?
Foto: materiały prasowe

Ruszyła Gra Giełdowa Parkiet Challenge. Już pierwszy dzień rywalizacji pokazał, że poziom będzie bardzo wysoki. Najlepszy uczestnik podczas poniedziałkowej sesji zarobił ponad 5 proc. A przecież rynek jakoś specjalnie nie sprzyjał. Zmienność poszczególnych indeksów była stosunkowo nieduża, a dodatkowo przeważały spadki. Kluczem do sukcesu, tak jak przy normalnym inwestowaniu, okazała się selekcja.

Weź udział w Parkiet Challenge i graj o nagrody. Zarejestruj się już teraz:  gra.parkiet.com

Allegro królem

Uczestnicy Parkiet Challenge w pierwszym etapie rozgrywek, który potrwa do 3 grudnia, mogą inwestować wirtualne 15 tys. zł w akcje spółek wchodzących w skład WIG20 oraz mWIG40. Pierwszego dnia rywalizacji największą popularnością cieszyły się spółki wchodzące w skład indeksu blue chips. „Królem" okazało się Allegro. Uczestnicy Parkiet Challenge zainwestowali w akcje tej firmy ponad 2 mln zł. Pomogła oczywiście zmienność. Papier ostatecznie zamknął dzień ponad 3 proc. pod kreską. Warto natomiast zauważyć, że Allegro kontynuowało mocną przecenę we wtorek. Ci, którzy otworzyli pozycję w poniedziałek i zostali z nią na kolejną sesję, musieli się więc liczyć ze sporymi stratami. Tym razem łapanie spadającego noża okazało się więc nie najlepszą strategią.

Foto: GG Parkiet

Wśród najpopularniejszych firm w grze Parkiet Challenge oprócz Allegro znalazły się pierwszego dnia także takie firmy jak Mercator Medical, JSW, KGHM czy też CD Projekt. Wszystkie one wchodzą w skład WIG20. Najpopularniejszą firmą z mWIG40 był natomiast X-Trade Brokers.

Faworyci ekspertów

Czy w dłuższym terminie to właśnie największe spółki mają lepsze perspektywy?

– W normalnych warunkach rynkowych przy wzrostowym rynku większy potencjał widziałbym w małych i średnich spółkach (choćby biorąc pod uwagę statystykę). Natomiast przy obecnym stanie rzeczy w WIG20 mamy niewątpliwą przewagę w postaci sektorowego składu portfela – mówi Tomasz Jachowicz, dyrektor inwestycyjny Citi Handlowy. Chodzi m.in. o ekspozycję na sektor bankowy, spółki surowcowe oraz energetyczne.

– Pierwsze z nich mogą być wspierane już samą komunikacją o mocniejszych podwyżkach stóp procentowych i szykującym się jeszcze wyższym odczycie inflacji w kolejnych miesiącach. Spółki surowcowe korzystają obecnie na sprzyjającej makroekonomii (w tym inflacji), a energetyka po latach kłopotów wraca ponownie do łask inwestorów na międzynarodowych rynkach. Także nadchodzący okres świąteczny będzie sprzyjał dużym spółkom detalicznym działającym w szeroko rozumianym obszarze sprzedaży. Wykres siły relatywnej mWIG40 do WIG20 pokazuje, że duże spółki od dwóch miesięcy mają sporo do nadrobienia. Wbrew powszechnym oczekiwaniom nie liczyłbym jednak na modny sektor gamingowy – mówi Jachowicz. Sobiesław Kozłowski, dyrektor w Noble Securities, zwraca uwagę również na inne czynniki, które mogą determinować zachowanie indeksów giełdowych. – W przypadku WIG20 istotną kwestią są globalne nastroje w stosunku do rynków kapitałowych, w tym do S&P 500 i Nasdaq, a także początek normalizacji polityki Fedu wydaje się wyzwaniem, w średnim terminie. Z kolei siła mWIG40 to m.in. efekt napływów do funduszy mieszanych oraz siła polskich inwestorów, co w środowisku podwyższonej inflacji oraz sygnalizowanych debiutów ma szanse dać dodatnie sprzężenie zwrotne, tzn. wzrosty na mWIG40 przyciągną nowy kapitał, a nowy kapitał wspiera wyceny. Ostatecznie po przejściowym schłodzeniu widziałbym szanse inwestycyjne, choć selekcja w zmiennym otoczeniu będzie nabierała znaczenia – mówi Kozłowski.

Garść statystyk

Gra Giełdowa Parkiet Challenge jak do tej pory przyciągnęła prawie 1,5 tys. osób. Pierwszego dnia zawarto prawie 7 tys. transakcji. Wciąż można także dołączyć do rywalizacji.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.