Gra giełdowa

Prezes KDPW: Rośnie nowe pokolenie inwestorów

#Prostozparkietu | MACIEJ TRYBUCHOWSKI prezes KDPW oraz izby rozliczeniowej KDPW_CCP

Gościem Przemysława Tychmanowicza w Parkiet TV był Maciej Trybuchowski, prezes KDPW i KDPW_CCP.

Foto: parkiet.com

Gra Giełdowa Parkiet Challenge to przede wszystkim zabawa czy nauka inwestowania?

Parkiet Challenge to przede wszystkim idealna okazja do nauki giełdy, tego, jak funkcjonuje rynek kapitałowy, oraz samego inwestowania. To jest ogromna zaleta tej inicjatywy. My jako KDPW również mocno wspieramy działania edukacyjne. Wspierając Parkiet Challenge, staramy się wypełniać naszą misję edukacyjną. Inwestowanie wirtualnych pieniędzy pozwala na oswojenie się z ryzykiem czy też poznanie osobistego poziomu akceptacji ryzyka. Zabawa jest tylko elementem gry giełdowej.

Nasz rynek jest w szczególnym momencie. Od kilkunastu miesięcy widzimy napływ nowych inwestorów. Czy można już mówić o nowym pokoleniu inwestorów?

Chyba tak. W tym roku przybyło ponad 14 tys. rachunków, a od początku 2020 r. już prawie 100 tys. Liczba inwestorów wzrosła, pojawiły się na rynku nowe osoby. Warto zwrócić również uwagę na aktywność poszczególnych rachunków. Przeciętnie aktywnych było 10–11 proc. kont. W I półroczu, jak wynika z danych GPW, było to zaś 20 proc. To może świadczyć o tym, że część inwestorów wróciła na rynek, jak też pojawiły się na nim nowe osoby. To oczywiście bardzo dobra wiadomość. Dane SII pokazują z kolei, że przybywa młodszych inwestorów. Możemy więc mówić o tym, że rośnie nowe pokolenie inwestorów.

Rynek giełdowy ma jednak też dużą konkurencję, choćby w postaci kryptowalut. Jak zatrzymać na dłużej osoby, które się na nim pojawiły?

Między innym zależy to od właściwej edukacji. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem rynkowym i dotyczy to każdej formuły inwestowania. Natomiast rynek regulowany zapewnia bezpieczeństwo operacyjne – w przeciwieństwie do inwestycji, które są realizowane nie wiadomo gdzie i nie wiadomo z kim. To jest wielka zaleta rynku kapitałowego. Aby jednak przyciągać na niego nowych ludzi, trzeba też tworzyć rozwiązania, które są przyjazne inwestorom, również młodemu pokoleniu. Ważne jest, aby dostosowywać narzędzia inwestycyjne do zmieniającego się dynamicznie otoczenia technologicznego. Wydaje mi się, że jako rynek kapitałowy, w tym również KDPW, jesteśmy na to przygotowani i takie narzędzia inwestorom oferujemy. Jest to jeden z czynników, który powinien przełożyć się na pozostanie inwestorów na rynku, którzy doceniają jego bezpieczeństwo, zaawansowanie technologiczne i przyjazność rozwiązań informatycznych.

Inwestowanie powinno się sprowadzać do śledzenia notowań czy także do uczestniczenia w zdarzeniach korporacyjnych?

Uważam, że to jest drugi ważny element, który należy podkreślać w edukacji. Oczywiście inwestowanie to kupowanie i sprzedawanie akcji, ale trzeba pamiętać, że są różne horyzonty inwestycyjne. To przekłada się na strategie inwestycyjne, które uwzględniają m.in. dywidendy. To też jest wyzwanie, jakie stoi przed rynkiem, by edukować i pokazywać różne sposoby inwestowania.

Wspomniane badania SII pokazują natomiast, że mało inwestorów uczestniczy m.in. w walnych zgromadzeniach. Jest szansa, że to się zmieni?

Jako KDPW wprowadziliśmy rozwiązanie, które ma unikalny charakter w skali świata. Mam tutaj na myśli eVoting, czyli zdalne uczestnictwo w walnych zgromadzeniach, które ma być panaceum na sytuację, w której inwestorzy indywidualni w bardzo ograniczony sposób uczestniczą w walnych zgromadzeniach. Wydaje się, że to rozwiązanie z czasem powinno się przyjąć. Inicjatywa powinna być po stronie emitentów, ale zachęcam również inwestorów, by motywowali spółki do organizacji walnych zgromadzeń w formie zdalnej. PRT

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.