Gra giełdowa

Znani ekonomiści o Parkiet Challenge

Foto: parkiet.com

Marek Dietl, prezes GPW

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Fundacja GPW od lat rozwijają projekty edukacyjne, formuła Parkiet Challenge wpisuje się w kierunek naszych działań. Dzięki przedsięwzięciom takim jak gra giełdowa „Parkietu" pokazujemy, w jaki sposób działa rynek kapitałowy, a w szczególności giełda, oraz jakie są jej mechanizmy.

Weź udział w Parkiet Challenge i graj o nagrody. Zarejestruj się już teraz:  gra.parkiet.com

Maciej Trybuchowski, prezes KDPW

Kolejny rok z rzędu obserwujemy napływ inwestorów indywidualnych na polski rynek kapitałowy. Według danych, które KDPW otrzymuje z banków oraz domów i biur maklerskich, w tym roku inwestorzy założyli 14 tys. nowych rachunków maklerskich. Projekty takie jak Parkiet Challenge są doskonałą okazją zarówno dla nowych, jak i powracających na rynek inwestorów do zapoznania się z rynkiem giełdowym bez ryzyka utraty zainwestowanych środków. W końcu, jak mówi przysłowie, trening czyni mistrza.

Wśród przedmiotów działalności Krajowego Depozytu jest wspieranie inicjatyw edukacyjnych dotyczących rynku kapitałowego, dlatego jesteśmy partnerem gry Parkiet Challenge, która pozwala inwestorom na bezpieczne poznanie meandrów rynku kapitałowego. A inwestowanie to nie tylko zakup i sprzedaż papierów wartościowych, ale także wiele innych zagadnień, jak prawa akcjonariuszy, zdarzenia korporacyjne czy analiza danych.

Mariusz Jagodziński, prezes AgioFunds TFI

Giełda w Warszawie funkcjonuje już 30 lat, ale w porównaniu z krajami rozwiniętymi jest to wciąż czas relatywnie krótki. Brakuje więc u nas tradycji inwestowania w papiery wartościowe, szerokiej i powszechnej wiedzy o różnych sposobach inwestowania i dostępnych instrumentach. Pandemia spowodowała jednak wzrost zainteresowania rynkiem ze strony indywidualnych inwestorów, widzimy również wyraźne napływy do funduszy, co nas cieszy. Z tej perspektywy Challenge wpisuje się dodatkowo w aktualne trendy na rynku kapitałowym.

Patrycjusz Wójcik, prezes Domu Maklerskiego Citi Handlowy

Zmagania „na parkiecie" wymagają doświadczenia, wyczucia czasu, odporności psychologicznej, ale i solidnej analizy potencjalnych inwestycji i ich otoczenia. Wiemy to, gdyż jako wieloletni aktywny uczestnik rynku kapitałowego w Polsce pomagamy zarówno firmom w wejściu na giełdę, jak i prywatnym inwestorom w realizacji ich celów. Dlatego mocno kibicujemy wszystkim uczestnikom tej edycji Parkiet Challenge. Cieszymy się, że wspólnie możemy popularyzować wiedzę o inwestowaniu, edukacja finansowa pozostaje jednym z najważniejszych celów Citi Handlowy w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.

Magdalena Komaracka, dyrektor ds. relacji inwestorskich PZU

Wspieramy Parkiet Challenge, bo to pomysł o dużym potencjale edukacyjnym, a przy tym w atrakcyjnej dla uczestników formie, pozwalającej w praktyce zweryfikować swoje umiejętności. PZU jako odpowiedzialna i jedna z największych spółek notowanych na GPW, znana z solidności i regularnego dostarczania akcjonariuszom korzyści, z chęcią włącza się w różne inicjatywy popularyzujące wiedzę o rynku kapitałowym. Chcemy zachęcać Polaków do inwestowania, pomnażania swoich pieniędzy i dbania o przyszłe bezpieczeństwo finansowe w sposób przemyślany, oparty na rzetelnej wiedzy. Doskonale rozumiemy i doceniamy ważną rolę, jaką dla całego rynku i każdej spółki pełnią inwestorzy indywidualni – w akcjonariacie PZU ich udział sięga już 8,5 proc. Im więcej będzie na rynku kapitałowym osób świadomych tego, jak on funkcjonuje, jak ważne jest dywersyfikowanie ryzyka, umiejętny dobór aktywów do portfela czy właściwa ocena potencjału wzrostu danego biznesu, tym lepiej dla rozwoju samego rynku i spółek oraz oczywiście dla inwestorów. Dlatego ostatnio wprowadziliśmy program lojalnościowy Moje Akcje PZU, który poza atrakcyjnymi benefitami, mającymi zachęcać uczestników do długofalowego inwestowania, daje im także dostęp do materiałów szkoleniowych, które stanowią proste i funkcjonalne wprowadzenia do analizy fundamentalnej.

Piotr Chęciński, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej, KGHM

Cieszymy się, że jako partner możemy wesprzeć Grę Giełdową Parkiet Challenge 2021. To idealny przykład gry edukacyjnej, w której uczestnicy uczą się, w jaki sposób i gdzie inwestować kapitał. Dzięki sposobności obracania wirtualnym pieniądzem gracze mają nieograniczone możliwości realizacji i wypróbowania różnych strategii oraz stylów inwestowania. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu możemy rozwijać i popularyzować wiedzę o rynkach kapitałowych wśród Polaków. Jako KGHM tym bardziej jesteśmy dumni, że wirtualne akcje naszej spółki są jednymi z najbardziej popularnych wśród zarejestrowanych już graczy. Wszystkim życzymy sukcesów w inwestowaniu.

Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa, Noble Securities

Gra ma swoją specyfikę i różni się od inwestowania ciężko zarobionych czy zaoszczędzonych środków, jednakże z drugiej strony jest opcją na przetestowanie nowych strategii. Z długoterminowej perspektywy gra giełdowa jest inwestycją bez ryzyka utraty kapitału, natomiast szansą na zdobycie cennego doświadczenia. Ostatecznie każdy, kto spróbuje czy nie, będzie miał rację, choć ci, co spróbują, będą bogatsi o doświadczenie i szansę na nagrody.

Grzegorz Zalewski, ekspert Domu Maklerskiego BOŚ

Wszelkie uczestnictwo w grach czy konkursach o charakterze giełdowym daje przede wszystkim szansę poznania bliżej rynku, zapoznania się z mechanizmami, które rządzą giełdą. Dla wielu osób jest to pierwsza styczność z handlowaniem instrumentami giełdowymi. Tego typu rywalizacja nie wiąże się z ryzykiem utraty realnych pieniędzy. Wiele osób rzeczywiście po wzięciu udziału w giełdowych konkursach decyduje się wejść na prawdziwy rynek, czy też wraca na niego po latach przerwy.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.