Gra giełdowa

Doradztwo inwestycyjne – propozycja dla zabieganych

Wiele osób swoje pierwsze inwestycyjne kroki stawia na studiach. Na przykład uczęszcza na zajęcia dotyczące rynku kapitałowego lub ktoś ze znajomych wprowadza ją w intrygujący świat akcji.

W młodości często największą barierę stanowi kapitał – a w zasadzie jego brak. Ma to jednak i dobrą stronę – nauka inwestowania odbywa się bowiem przy wykorzystaniu stosunkowo małych kwot. Często może odbywać się też wirtualnie – w ramach podobnych inicjatyw jak nasza Gra Giełdowa Parkiet Challenge lub po prostu na kontach demo u brokerów. Dlatego początkowe błędy i skala strat nie są tak dotkliwe. Co więcej, motywują do dalszej edukacji i poznawania tajemnic świata inwestycji.

Jest jednak grupa osób, która nie ma doświadczeń z inwestowaniem w akcje, a chce to robić i ma potrzebny kapitał (wszak społeczeństwo się bogaci – rosną wynagrodzenia i zwiększają się oszczędności). Co wtedy? Gdy brakuje nam wiedzy lub po prostu czasu, by się poświęcić samodzielnej analizie rynku, warto skorzystać z usługi doradztwa inwestycyjnego.

Poznaj swój profil

Jak podkreśla Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny w DM PKO BP, jeśli weźmie się pod uwagę sporą liczbę akcji spółek i innych instrumentów notowanych na GPW, inwestorzy mogą wyraźnie skorzystać na pomocy brokera w prowadzeniu własnych inwestycji. – Przede wszystkim inwestorzy mogą skorzystać z usługi doradztwa inwestycyjnego w postaci portfeli modelowych – podpowiada. – Korzystanie z doradztwa w tej formie zwiększa szansę na uniknięcie typowych błędów inwestycyjnych, oszczędza czas potrzebny na poszukiwanie informacji dotyczących wielu spółek i obligacji notowanych na GPW oraz daje dostęp do wiedzy. Usługa gwarantuje pełną kontrolę nad rachunkiem dzięki samodzielnej realizacji rekomendowanych zmian w portfelach – zaznacza.

Jak skorzystać z takiej opcji? Na początku trzeba wypełnić specjalną ankietę, dzięki której instytucje finansowe poznają naszą skłonność do ryzyka i dostosują odpowiednie instrumenty do naszych potrzeb. Jeśli chcemy przede wszystkim nie stracić naszych oszczędności, to duże zaangażowanie w akcje zostanie nam odradzone. Ale jeśli jesteśmy skłonni bardziej zaryzykować w nadziei na większe zyski, domy i biura maklerskie będą wiedziały, że warto nam polecać modele z przewagą akcji.

Niestety, na taki komfort mogą liczyć osoby z większą gotówką na koncie. Jaką dokładnie? – Rekomendujemy, aby kwota minimalna przeznaczona na inwestycje w ramach jednego portfela modelowego wynosiła minimum 100 tys. zł, a dla portfela globalnego 100 tys. euro – mówi Łobodziński.

Jak wygląda oferta w innych domach i biurach maklerskich? – Dla inwestorów ceniących bliższą współpracę z domem maklerskim mamy ofertę zarządzania portfelem od 200 tys. zł w ramach sześciu portfeli modelowych. Szczebel wyżej jest zarządzanie w ramach strategii indywidualnych – od kwoty 5 mln zł. Usługa polega na profesjonalnym lokowaniu przez zespół aktywów na rynku kapitałowym, zgodnie z wybraną strategią inwestycyjną – informuje Robert Kosowski z departamentu rynków regulowanych DM mBanku.

Szerzej o usłudze

Bariery wejścia oraz zakres tego rodzaju usługi bardzo różnią się między instytucjami. – Klientom zainteresowanych konkretnymi podpowiedziami, jakie instrumenty kupić, w jakich proporcjach i na jak długo (a więc, czy nadal je trzymać, czy też w danym momencie sprzedać), oferujemy usługę doradztwa inwestycyjnego. W jej ramach klient otrzymuje co miesiąc rekomendowany portfel inwestycyjny, przeważnie z kilkunastoma wyselekcjonowanymi spółkami oraz kilkoma instrumentami dłużnymi, w proporcjach odpowiednich dla profilu ryzyka, jaki deklaruje klient – tłumaczy Zbigniew Obara, menedżer zespołu analiz i doradztwa w BM Alior Banku.

I dodaje: – Wspólnym mianownikiem wszystkich strategii jest miesięczna częstotliwość aktualizacji w przystępnym graficznie opracowaniu, zawierającym podstawowe informacje o rekomendowanych instrumentach wraz z uzasadnieniami i ogólnym komentarzem rynkowym. Usługa przeznaczona jest dla klientów z deklarowanymi 100 tys. zł wolnych środków na inwestycje. Istnieje możliwość zawnioskowania o nią całkowicie zdalnie. Czas potrzebny na jej uruchomienie łącznie z wypełnieniem ankiety inwestycyjnej to około 10–15 min.

Z kolei w DM BOŚ usługa doradztwa inwestycyjnego oferowana jest od zasobów powyżej 300 tys. zł. – W ramach tej usługi inwestorzy otrzymują zestawy rekomendacji osobistych, które w ocenie domu maklerskiego są dla nich odpowiednie, tzn. zgodne z ich profilem inwestycyjnym. Inwestor sam decyduje, czy i w jakim zakresie z danej rekomendacji skorzysta – mówi Piotr Kalbarczyk, kierownik zespołu doradztwa wydział wsparcia i obsługi klienta DM BOŚ.

W DM BOŚ dodatkowo jest możliwość kontaktu telefonicznego z wyznaczonymi maklerami, dzięki czemu klienci mogą uzyskać dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zarówno otrzymanych rekomendacji, jak też pomoc analityczną odnośnie do innych instrumentów finansowych czy komentarz do bieżących wydarzeń rynkowych. – Inwestorom, którzy nie mają zamiaru poświęcać własnego czasu i wysiłku koniecznych do samodzielnego podejmowania decyzji inwestycyjnych, pozostaje usługa zarządzania aktywami. Do wyboru mają szereg strategii, różniących się poziomem ryzyka i oczekiwanej stopy zwrotu – mówi Piotr Kalbarczyk. SAŁ

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.