Gospodarka

Rostowski: Moody’s wprowadzony w błąd

Minister finansów, Jacek Rostowski skomentował wczorajsze słowa głównego analityka Moody's Investors Service na Polskę
Foto: Bloomberg

Mówiąc o obniżeniu ratingu, agencja oceniała propozycję, którą opisał jej dziennikarz, lecz która była zupełnie inna od prawdziwej propozycji Ministerstwa Finansów. Dodatkowo propozycja ta nigdy nie była nawet rozważana.

Moody's po zapoznaniu się z prawdziwa propozycją Ministerstwa Finansów ocenił, że te zmiany w OFE, gdyby zostały wprowadzone, miałaby neutralny wpływ na rating.

Wczoraj główny analityk Moody's Investors Service na Polskę, Jaime Reusche powiedział, że jeżeli Polska zdecyduje się na przeniesienie części wartych 269 miliardów złotych aktywów OFE w ręce państwa, to ryzykuje obniżeniem ratingu. Reusche dodał, że taki krok stanowiłby "częściową nacjonalizację" oraz oznaczałby, że polski rząd odchodzi od działań, które były dotychczas przyjazne rynkom i biznesowi.

Moody's jest pierwszą agencją ratingową, która skomentowała potencjalne zmiany dotyczące polskiego systemu emerytalnego. Zmiany mające dotknąć emerytur są w ostatnim czasie źródłem niepokoju na rynku i spotkały się ze sprzeciwem Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Rząd chce zmienić system, aby wesprzeć budżet i zwiększyć swe możliwości wspierania gospodarki, która według prognoz analityków może w tym roku rozwijać się w najwolniejszym tempie od dekady.

Obecnie w klasyfikacji Moody's, Polska legitymuje się ratingiem na poziomie "A2" ze stabilną perspektywą. Standard & Poor's Ratings Services ocenia rating kraju na poziomie "A minus" ze stabilną perspektywą. W klasyfikacji Fitch Ratings Polska posiada rating "A minus", jednak w lutym agencja podwyższyła perspektywę ratingu kraju do "pozytywnej" ze "stabilnej", z powodu cięcia przez kraj deficytu.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.