Gospodarka - Świat

UE wyraziła zgodę na ogromną fuzję

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i PSA uzyskały zgodę Unii Europejskiej na połączenie. Była to największa przeszkoda na drodze do fuzji, dzięki której powstanie czwarty pod względem wielkości producent samochodów na świecie.
Foto: AFP

Zatwierdzenie przez UE następuje rok po tym, jak firmy poinformowały o chęci połączenia. Dzięki transakcji o wartości 38 mld USD dwa średniej wielkości koncerny wejdą do grona liderów. Fiat Chrysler jest właścicielem takich marek, jak Alfa Romeo, Fiat, Jeep, Dodge, Ram czy Maserati. Z kolei PSA ma w portfolio takie samochody, jak Citroen, Peugeot, Opel i DS.

Koncern będzie dominował przede wszystkim w branży małych samochodów dostawczych. Z tego powodu UE nakreśliła zasady, które spółki muszą spełnić, aby transakcja mogła dojść do skutku. Połączony koncern będzie musiał produkować auta na zlecenie Toyoty w swoich fabrykach we Francji i Hiszpanii. Ponadto Fiat i PSA umożliwią konkurencyjnym markom dostęp do ich sieci punktów napraw i konserwacji samochodów dostawczych, aby pomóc nowym podmiotom w ekspansji na rynku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.