Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zatwierdzenie przez UE następuje rok po tym, jak firmy poinformowały o chęci połączenia. Dzięki transakcji o wartości 38 mld USD dwa średniej wielkości koncerny wejdą do grona liderów. Fiat Chrysler jest właścicielem takich marek, jak Alfa Romeo, Fiat, Jeep, Dodge, Ram czy Maserati. Z kolei PSA ma w portfolio takie samochody, jak Citroen, Peugeot, Opel i DS.
Koncern będzie dominował przede wszystkim w branży małych samochodów dostawczych. Z tego powodu UE nakreśliła zasady, które spółki muszą spełnić, aby transakcja mogła dojść do skutku. Połączony koncern będzie musiał produkować auta na zlecenie Toyoty w swoich fabrykach we Francji i Hiszpanii. Ponadto Fiat i PSA umożliwią konkurencyjnym markom dostęp do ich sieci punktów napraw i konserwacji samochodów dostawczych, aby pomóc nowym podmiotom w ekspansji na rynku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.
Na korzyść obecnego rządu działa przede wszystkim sytuacja gospodarcza. Obciążają go jednak skandale korupcyjne, obyczajowe oraz polityka imigracyjna. Madryckie władze negatywnie wyróżniają się też, mocno zaniedbując wydatki na cele obronne.