Gospodarka - Świat

USA: rozkradziono 100 mld USD z programów stymulacyjnych

Kryminaliści wyłudzili łącznie blisko 100 mld USD z pandemicznych programów stymulacyjnych w USA – mówią dane Secret Service.
Foto: Bloomberg

W 2020 r. rząd USA przeznaczył na ratowanie gospodarki co najmniej 3,5 bln USD. Część pieniędzy z programów pomocowych przeznaczonych dla małych i średnich firm stała się wówczas celem różnego rodzaju oszustów. Ogromna skala programów wsparcia umożliwiła im wyłudzenie dziesiątków miliardów dolarów.

- Służę w organach ochrony prawa od 29 lat i prowadziłem wiele skomplikowanych śledztw dotyczących oszustw, ale nigdy nie widziałem czegoś na tak dużą skalę – stwierdził Roy Dotson, funkcjonariusz Secret Service stojący na czele grupy śledczych ścigających oszustwa związane z programami pandemicznymi. Jego zdaniem, oszustwa były możliwe głównie dlatego, że zastosowano bardzo uproszczone procedury przyznawania środków pomocowych.

Jak dotąd rząd USA zdołał odzyskać 2,3 mld USD wyłudzonej pomocy i aresztować ponad 100 oszustów. Secret Service prowadzi ponad 900 śledztw dotyczących oszustw na pandemicznych programach pomocowych.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.