Gospodarka - Świat

Wysyp chińskich IPO na giełdzie w USA

Apetyt amerykańskich inwestorów na chińskie spółki jest bardzo duży, pomimo napięć między dwoma krajami. Wartość pierwszych ofert publicznych przeprowadzonych przez firmy z Państwa Środka w tym roku na Wall Street jest najwyższa od sześciu lat.
Foto: Bloomberg

Na początku tego roku niektóre chińskie firmy opóźniły swoje plany wejścia na giełdę w USA z powodu pandemii oraz ze względu na skandal Luckin Coffee, który popsuł sentyment inwestorów do chińskich spółek, po ujawnieniu manipulacji księgowych. Kolejne miesiące były jednak bardzo udane.

Według raportu Renaissance Capital firmy z Chin zebrały 11,7 mld USD w ramach 30 pierwszych ofert publicznych w USA w tym roku. To najwyższa wartość IPO od 2014 r., kiedy 16 firm z Państwa Środka zebrało 25,7 mld USD. Wówczas na Wall Street doszło do ogromnej oferty Alibaby, która przez kilka lat była największą na świecie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.