Gospodarka - Świat

Rentowności obligacji. Dług nie daje już łatwo zarobić

Wartość obligacji z ujemnymi rentownościami jest już większa niż łączne PKB Chin i Niemiec. W strefie euro do klubu państw z dziesięciolatkami o negatywnej dochodowości dołączyły niedawno Hiszpania i Portugalia.
Foto: Bloomberg

Globalna pula zadłużenia z ujemnymi rentownościami sięgnęła rekordowego poziomu 18,04 bln USD – wskazuje indeks Bloomberg Barclays Global Negative Yielding Debt. W ciągu ostatniego tygodnia powiększyła się ona o około 1 bln USD. Do grona państw mających obligacje dziesięcioletnie z ujemnymi rentownościami dołączyły Hiszpania i Portugalia, czyli kraje, które były wcześniej ofiarami kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.

Nie ma już eurobankrutów

Rentowność hiszpańskich dziesięciolatek sięgała w piątek po południu minus 0,002 proc. W trakcie kryzysu w strefie euro, w 2012 r., zbliżała się ona do 7 proc. Rentowność portugalskich obligacji dziesięcioletnich wynosiła w piątek minus 0,04 proc., gdy w 2012 r. przekraczała 17 proc. Oba kraje, uznawane kiedyś za słabe ogniwa strefy euro, przez ostatnie osiem lat bynajmniej nie zmniejszyły swojego zadłużenia. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego hiszpański dług publiczny sięgnie w tym roku 123 proc. PKB, a portugalski 137,2 proc. PKB. W 2012 r. wynosiły one odpowiednio 86,3 proc. PKB i 129 proc. PKB.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.